Game of Thrones 8. sezon 1. bölüm incelemesi

Hoşgeldin 'eski dost'!.. Ağustos 2017’den beri yolunu gözlediğimiz o gün geldi çattı. Game of Thrones, uzun yıllardır beklediğimiz karşılaşmalarla dolu ve neredeyse bütün karakterleri gördüğümüz bir bölümle izleyicisiyle buluştu. Peki serinin 2011’de yayınlanan ilk bölümü ile birçok benzerlik taşıyan 8. sezon 1. bölümünde neler öne çıktı?

 

(DİKKAT! SPOILER İÇERİR)

Game of Thrones 8. sezon 1. bölüm incelemesi

Night King ile savaş en önemli konu değil

Night King ile savaş en önemli konu değil

Game of Thrones 8. sezon 1 bölümün ilk dakikasından sezonun temasını kavramak mümkün. Bölüm boyunca Sansa, Arya, Varys gibi figürler savaşın kazanılmasından sonra neler olacağı konusunda şüphe içindeler.

 Sansa ve Arya ailenin öneminden dem vuruyor ama başa geçecek olan Daenerys’in bir diktatör olduğunu ve kötü bir soydan geldiğinin de farkındalar. Winterfell’de toplanmış lordların “Kralımızı biz seçeriz, o da Jon Snow’dur!” çıkışının bir yerde patlaması kaçınılmaz. Bölümün en kritik sözü de, her zamanki gibi Varys’ten geliyor: “Hiçbir şey sonsuza dek sürmez.”

 

Bunun ışığında tahminim; sezonun ortasında Night King ile savaşın bitip asıl karakterlerimiz arasındaki savaşın başlayacağı yönünde.

Sonunda kimsenin kazanamayacağı bir savaş olması muhtemel...

Jon Snow sonunda bir şeyler biliyor!

Jon Snow sonunda bir şeyler biliyor!

“Halkın için tacından vazgeçtin. Sence o aynısını yapar mı?” 

 

Zamanı gelmişti... Dizinin bir nevi senaryo hızlandırıcısı olan Bran’in direktifiyle, savaş başlamadan Jon kral olduğunu öğrendi. Bununla birlikte halasıyla yattığını fark edip içten içe soğuk terler döktü.

Jon Snow'u canlandıran Kit Harrington bir röportajında bu sahne için “Jon’un asla öğrenmek istemeyeceği bir gerçek” demişti.

Dizinin ilk bölümünde aileden biri olmadığı için kimlik problemi yaşayan Jon, son yayınlanan bölümünde kral olduğunu öğrenince haliyle yine bir kimlik problemi yaşamaya başladı.

Bu haberi kuzeyliler öğrendiğinde bir iç savaş çıkacağı kesin.

İlk bölüme göndermeler

İlk bölüme göndermeler

• İlk bölümde Cersei ve Robert’ın gelişini izleyen Arya, bu kez kendisi gibi bir çocuğun Jon ile Daenerys’in gelişini izlemesine izin verdi. Bu sırada fonda çalan müzik, ilk bölümdeki Arya sahnesinde çalan müzikle aynıydı.

Gelenek devam ediyor

Gelenek devam ediyor
  • Ned Stark’ın Robert’a söylediği “Winterfell sizindir” cümlesini, bu kez Sansa, Daenerys’e söyledi.
 
  • İlk bölümde Robert’ın Ned’e söylediği “Benim oğlum var, senin de kızın. Gel ikisini evlendirelim” cümlesine ithafen, Arya ile Gendry arasında bir elektriklenme olduğu aşikar.

"Birkaç kez kullandım"

"Birkaç kez kullandım"

• İlk bölümde Jon, Arya’ya “Needle”ı verdikten sonra sarılmıştı. Bu bölümde ise Arya Jon’a sarıldıktan sonra Needle’ı gösterdi.

En başından beri...

En başından beri...
  • ilk bölümün giriş sahnesinde gördüğümüz uzuvlardan yapılmış simgeyi bu bölümde tekrar gördük. Hatta simgenin yanında mavi gözlü bir çocuk vardı. Beklenmedik ve harika bir sahneydi.


 
  • İlk bölümde Ned’in “Bir sonraki buluşmamızda söz anneni konuşacağız” dediği Jon’un, gerçeği Ned’in mezarının yanında öğrenmesi güzel bir detaydı.

"Eski bir dostumu bekliyorum"

"Eski bir dostumu bekliyorum"
  • Bütün ukalalığı ve şatafatıyla sarı saçlarını savurarak girdiği Winterfell’e, yıllar sonra kimsesi kalmamış bir şekilde ve beyazlamış saçlarıyla gelen Jamie’yi gördük bölüm sonunda.


 
  • İlk bölümde aşağıya iterken yüzüne bile bakmadığı 'eski dostu' Bran’in karşısında bütün soğukluyla 'dikildiğini' gördükten sonra, dizinin en iyi bakakalma sahnesiyle karşılaştık. Özür dileme vakti geldi Jamie!

Kısa notlar

Kısa notlar
  • Theon sadece iki dakikada kardeşini kurtarabildiği için Guinnes Rekorlar Kitabı’na başvuru yapmalı. Winterfell’e döneceğini söylediğine göre, belli ki Stark kardeşlerin hepsi sonunda bir araya gelecek.
 
  • Bronn, birçok kez hayatını kurtardığı iki kardeşi öldürmek gibi bir şeyi yapabilir mi? Tabii ki hayır! Dizinin en 'delikanlı' karakteri olan Bronn, elindeki tatar yayıyla bakalım kimi hedef alacak?


 
  • Bran’in zombi ejderha haberini normalmiş gibi karşılayıp akabinde ejderha sürme yarışması yaptığı yetmezmiş gibi salak salak öpüşen Jon ve Daenerys’e Allah akıl fikir versin diyorum.
 
  • Sansa yıllarca yaşadığı zorluklardan sonra Westeros’un en akıllı liderlerinden birine dönüşüyor. Bir zamanların Joffrey’e aşık olan ergeni, artık Stark’ların şahin kanadı... 

Son 5!

Toparlarsak; Game of Thrones'un son sezona kendinden emin bir şekilde başladığını söyleyebiliriz. İki senelik ara boşuna değilmiş! Birinci bölümde gereksiz tek bir sahne bile yoktu.

Milyonlarca izleyicinin artık dakikaları saydığı bir sezondan bahsediyoruz. Bir sonraki bölümde buluşmalar tamamlanacak ve Night King’in atının ayaklarını göreceğiz diyor ve bir hafta kendimi donduruyorum. 

Puan: 8.5 / 10

Ahmet Anıl Demirhan
aanildemirhan@gmail.com

Bu makaleye ifade bırak