Game of Thrones senaristleri, Star Wars'u kıyma yapacak

Günümüzün en popüler televizyon olgusu olan Game of Thrones, final sezonuyla karşımızda. Hatta finaline çok az bir süre kaldı. Senaristlerin işi ise şimdiden hazır: Yeni Star Wars yapımları... Hepimize sabır diliyorum.

Game of Thrones senaristleri, Star Wars'u kıyma yapacak

Game of Thrones büyük bir fenomenken

Game of Thrones büyük bir fenomenken

Dünyanın en büyük televizyon olaylarından biri, George R.R. Martin'in kaleminden çıkan 'Ateş ve Buzun Dansı'nın televizyon dizisi haline gelmesiyle gerçekleşti: Game of Thrones. Milyonlarca izleyicisiyle bir fenomene dönüşen Game of Thrones, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Nasıl almasın ki? Ortada özenle yaratılmış bir evren, derinlikle yaratılmış karakterler ve müthiş bir olay örgüsü vardı.

Acele final, çarpıntı yaptı

Acele final, çarpıntı yaptı

George R.R. Martin'in serinin üretiminde eriştiği titizliği tarif etmek güç, fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Dizi, kendisinin yazdığı kitaplardaki malzemenin tükenişiyle düşüşe geçti. Bu düşüşün nedeni, gerçek bir hayal kırıklığını oluşturdu. Senaristler, Martin'den kalan mirası ince ince kıydı. Dizi, olay örgüsü oluşturmaktan kaçınılan ve doğrudan görselliğe dayanarak varlığını devam ettiren sıradan bir 'dönem dizisi' olma yolunda ilerledi. Nitekim dizide Varys karakterini canlandıran ve belki de tüm Game of Thrones evreninin en kilit rollerinden birini üstlenen Conleth Hill, dizinin bu yöndeki sorunlarını açık açık ortaya koyan bir röportaj vermişti. Hill'e göre 'son bir iki sezondur Game of Thrones hayal kırıklığı yaratıyor."

George Lucas tarafından ilmek ilmek işlendi

George Lucas tarafından ilmek ilmek işlendi

Bir diğer 'George'un ilmek ilmek işlediği evrene geçelim, bilim kurgunun belki de en popüler ürünü olan Star Wars'a... George Lucas tarafından incelikle kurgulanan, binlerce sayfa yazılan, hayal gücüne dönemin teknolojisi yetişmediği için filmlerin sıralamasını değiştirmeyi bile göze aldığı Star Wars da benzer sorunlarla karşılaştı.

Disney'e geçişiyle birlikte...

Disney'e geçişiyle birlikte...

Film serisi, Lucasfilm'in Disney tarafından upuçuk bir bedelle satın alınmasının ardından alenen kıyafet değiştirdi ve bambaşka bir şeye dönüştü: Gişe başarısından başka hiçbir kaygısı olmayan ve tüm Star Wars prensiplerini yerle bir eden kötü bir Adam Sandler romantik komedisine...
 

Ticari olgunun 'daha ticari'leşmesi

Ticari olgunun 'daha ticari'leşmesi

George Lucas'ın hali hazırda istediği kadar ticarete dökebildiği Star Wars, serinin devam edeceğinin duyurulmasının hemen ardından hayranlarına dev boyutlarda hayal kırıklıkları yaşattı. Ne yalan söyleyeyim, "keşke bunlar başımıza gelmeseydi" diye düşündüğüm pek çok şeye şahit oldum seride. 

Başa çıkılamayan popülerlik

Başa çıkılamayan popülerlik

Star Wars, Disney'in rüzgarını arkasına almasıyla, 2010'ların gençlerine büyük bir hızla ulaşmayı denedi ve bunu yapmaya çalışırken kendinden feragat etti. George Lucas ise tüm bu olaylar ve hayal kırıklıkları silsilesini deyim yerindeyse arkasına yaslanıp izledi...

Kaygılar ortak, dertler ortak

Kaygılar ortak, dertler ortak

Şimdi, aldığımız bir haberle birlikte Game of Thrones izleyicisi ile Star Wars izleyicisinin acısı ortak oldu: Game of Thrones senaristleri, 2022 itibariyle vizyona girecek olan Star Wars filmlerini yazacak.

Referansları Game of Thrones mu?

Referansları Game of Thrones mu?

Eğer Disney, Game of Thrones dizisinin senarist ikilisi David Benioff ve D.B. Weiss'i bu göreve getirirken Game of Thrones'u referans aldıysa, gerçekten kaygı verici bir seçim yaptıklarını kabul etmek gerek. Zira ikili, George R.R. Martin'in elinin diziden çekilmesiyle birlikte gerçekten hayal kırıklığı yarattı. Üstelik, eğer bunu "Sizin için Game of Thrones senaristi getirdik, daha ne yapalım" demek için yaptılarsa, durum daha da korkunç.
 

Biz zaten şerbetliyiz!

Biz zaten şerbetliyiz!

Biz Star Wars hayranları, George Lucas'ın yaptığı Disney tercihinden sonra şerbetliyiz bu tür olaylara. Fakat işin açıkçası, bir kez daha serinin üstünden kamyonla geçildiğine şahit olmaya da yüreğimiz pek el vermeyecek gibi duruyor. Sabır ve selamet diliyorum, hem Game of Thrones izleyicisine hem de Star Wars izleyicisine... Güç, sizinle olsun. Hiç değilse, 2022'ye kadar...


andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak