GameSir X1 BattleDock oyun standı inceleme

10.08.2018'de eklendi10.08.2018-14:32 'de güncellendi
Mobil oyunları kontrol etmek için klavyeve farekullanmanıza olanak tanıyan GameSir X1 BattleDock adlı oyun standını sizler için inceledik. Test sırasında yine Gamesir’ün GK100 mekanik oyun klavyesi ve GM100 oyuncu mouse’u da bana eşlik etti.

Onur Binay/milliyet.com.tr

PUBG ve Fortnite gibi Oyunlar mobil oyun sahnesini ele geçiriyor. İnsanlar da ekran kontrollerinin bir PC veya konsoldaki kadar hızlı olmadıklarını fark ettiler. Özellikle kısayol tuşlarına sahip olmayan PUBG’de paraşütle atlama, nesne toplama ve hedefleme gibi kontroller bilgisayara göre yeterince hassas değil. Dolayısıyla GameSir, Android ve iOS oyuncularına daha çok şans vermek için X1 BattleDock’u piyasaya sürdü.

GameSir X1, mavi ve beyaz renk kutuya geliyor. İçerisinde USB kablosu ve kullanım kılavuzu var. X1 BattleDock, metal izlenimini vermek için gümüş grisi renkte ama aslında plastik. Gümüş gri ona farklı bir hava katıyor. 

Hafif ve katlanabilir tasarım, hareket etmeyi kolaylaştırıyor. Telefonunuzu veya tabletinizi koyduğunuz yer, hareket ettirilebiliyor. Hepsi bağlandığında, onu sıkmanıza izin veren iki vidası da var.

X1'in yan tarafında klavye ve fare bağlamanıza izin veren iki USB konektörü yer alıyor. USB 2 bağlantı noktası, gerekirse telefonunuzu şarj etmek için de kullanılabilir. Bluetooth’ta bir kesinti olup olmadığını (yanıp sönen)gösteren mavi göstergesi de mevcut. Mavi ışık sabitse, cihazla başarıyla eşleştirildiği anlamına geliyor.Işık yanıp sönüyorsa, cihaz aranıyor demek

X1'in ana gövdesinde, batarya ve tek düğme ile 4 kırmızı gösterge göreceksiniz. Düğme, X1'i kapatmak ve telefonunuza eşleştirmek için kullanılıyor. X1'i Mikro USB portundan şarj edebilirsiniz.

X1 ile oyun oynamak telefonunuzda oyun oynamaktan çok daha kolay. Ancak önce GameSir World uygulamasını telefonunuza indirmeniz ve X1'i Bluetooth ile ona bağlamanız gerek.

X1, 1. / 3. kişi oyunları oynayanların yeteneklerinizi cidden geliştiriyor.3000mAh pil ise size en az 4 saat oyun için yetebilir.

Ancak uygulama çalışırken sorun çıkartabiliyor. Gamesir World uygulamasını indirmeli, ardından USB-Hata ayıklamayı etkinleştirmeli, uygulamayı açmalı ve telefonu dock'a takmalısınız. Daha sonra doğru şekilde eşleştirme yapabilirsiniz.

GameSir X1 BattleDock tak-çalıştır bir ürün değil. Telefonunuzun menülerine biraz dalış yapmanız gerekiyor. Android cihazlarda şu talimatları yerine getirmelisiniz: 

  • “Geliştirici seçenekleri”ni açmak için lütfen Ayarlar> Sistem> Hakkında'ya gidin, tek hamlede 7 kez “Yapı numarası”na dokunun. 
  • Ayarlar> Sistem> Geliştirici seçeneklerine gidin ve “USB hata ayıklamasına izin ver” seçeneğini açın. 
  • Ayarlar> Uygulama> GameSir World'e gidin ve GameSir World'ün tüm izinlerini (kamera, konum, telefon ve depolama) açın. 
  • Ayrıca “Float window izni”ni de açın (ad değişebilir, teknik olarak uygulamanın ekranın üstünde görünmesine izin vermesi için bu yapılmadı). 
  • Ana ekrana geri dönün, GameSir World APP'e gidin ve GameSir Spirit arayüzüne gidin. 
  • Otomatik olarak arama yapmak ve GameSir X1'e bağlanmak için “Connect” düğmesine basın. 
  • Favori oyunlarınızı listeye eklemek için “+” ya dokunun. 
  • Oyun simgesine dokunun ve “G-Engine ile Doğrudan Oynat” ı seçin. 
  • Oyunu başlatmak için 1 dakika bekleyin.

Bir mobil cihazda oynamak her zaman kolay değil. Kontroller her zaman size meydan okuma olacak. Özellikle cep telefonunda 4 parmak kullanmak da zor. Çoğu zaman bu parmaklar görüş açınızı engelliyor.

İlk kurulum biraz zaman alabilir. Tamamen kurmak yaklaşık 40 dakika sürdü.

Bunları ayarlayıp oyuna başladıktan sonra X1’de biraz gecikme olduğunu da fark edeceksiniz. Bluetooth 4.0 hızlı çalışsa da bir düşmanı tespit edip, fareyi hareket ettirdiğinizde gecikmeyi göreceksiniz. Fare bazen istemsizce yukarı aşağıda kaçabiliyor.

GameSir World'e ile ilgili başka sorunlar da var. Uygulamanın% 50'sinin İngilizce'ye çevrilmesi gibi. Diğer tercüme edilmemiş.

Bir oyuna başladığınızda, yüzen düğmeler görünecek. Klavye ve fare için düğme ayarlarını yapılandırmak için gamepad simgesini tıklayın.

X1’i GK100 mekanik oyun klavye ve GM100 oyuncu mouse ile test ettim. Tek elle kullanılan GK100, sürücü gerektirmiyor. Bu yüzden PC veya X1’e takıp hemen kullanabilirsiniz. Arkadan aydınlatmalı klavye, 4 yan tuş, hızlı komut için herhangi bir kısayol tuşu, tuş kombinasyonu ve makro için tamamen programlanabilir.

GM100’e gelirsek farenin sol yanındaki iki düğme programlanabiliyor. DPI değerini 1000-1200-1600 şeklinde ayarlayabilirsiniz. Uzun oyun oturumlarında ise fare el ya da bileğinizi çok yormuyor. Ergonomiklik ön planda tutulmuş.  Bunun dışında farenin renklerin istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Sonuca bağlıyorum

Mobil cihazlar oyun oynuyor ve rekabete katılmak istiyorsanız, GameSir X1 BattleDock’u kesinlikle öneriyorum. Biraz gecikme olsa da taşınabilir ve kullanımı oldukça kolay. Ayrıca, mobil cihazınızda her zaman istediğiniz gibi bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. 

Kendinize oyunlarınızı kazanmak için GameSir X1 BattleDock ile şans verebilirsiniz. Klavye ve fare kullanarak mobil cihazınızda oyun oynamak ayrı bir zevk. GK100 ve M100 de bu yolda işinizi epey kolaylaştırabilir.

GameSir X1 BattleDock’a 229 TL, GK100 mekanik oyun klavyeye 249 TL, GM100 oyuncu faresine 130 TL’ye sahip olabilirsiniz.