Gaming İstanbul 2017'ye yoğun ilgi gösterdiler

03.02.2017'de eklendi03.02.2017-15:41 'de güncellendi
Oyunseverlerin buluştuğu Gaming İstanbul 2017 (GIST  2017) oyun fuarının ikinci gününde de etkinliğe yoğun bir katılım gerçekleşti.

2-5 Şubat'ta İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen fuarın ikinci  gününde, etkinliğe çocuklar, gençler ve yetişkin Oyunseverler yoğun ilgi  gösterdi.Ziyaretçiler, ödüllü oyun ve turnuvalara katılma ve alışverişe ek  olarak, kostümlü yarışmacı ve tanıtımcılarla da fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

Oyun konsolu Playstation'ın çıkardığı sanal gerçeklik gözlüğü  PlayStation VR, oyunculara görsel ve işitsel olarak daha gerçekçi bir oyun  deneyimi sundu.  OLED ekrana sahip cihaz, PlayStation 4 ile uyumlu şekilde  tasarlandı.

Oyun fuarı hakkında açıklamalarda bulunan Gaming  İstanbul Marka ve Pazarlama İletişimi Müdürü Meriç Eryürek, etkinliğe ilginin  yoğun olduğunu ve katılımcı firma sayısının bu yıl arttığını söyledi. Eryürek, "İlk yılımız bizim için bir test sürüşü gibiydi. Türkiye  pazarında, piyasasında böyle bir fuarın talebi olduğunu biliyorduk ama karşılığı  olup olmayacağından çok emin değildik. Dolayısıyla ilk yılımızda biraz mütevazi  davrandık." dedi.

Eryürek, "İkinci yıl katılımcı firma sayımızı neredeyse dört kat  artırdık. Birincisi, 'doğu ile batının arasında köprü oluşturacağız. Avrasya'nın  oyun köprüsü olacağız' demiştik. Tencent, dünyanın en büyük oyun firması ki  sadece tek bir oyununun 300 milyon kayıtlı abonesi var. Türkiye pazarına girmeye  karar verdi. Bu oyunu da ilk defa Türkiye'de Gaming Istanbul'da oynatmaya karar  verdi. Bu bizim için çok büyük ve ileriye dönük doğru bir adım." diye konuştu.

Eryürek, "Devamında Avrupa'nın en büyük firması Blizzard, çoğunlukla  Avrupa etkinliklerine dahi katılmaz, Türkiye'de kendisi bir fuara girmeye karar  verdi ve Nvidia ile bir ortaklık kurdu. Tabii bu da duyuldu. Bu yıl oldukça ciddi  bir firma koleksiyonumuz, misafirlerimiz oldu. Türk tüketicisi de,  ziyaretçilerimiz de bizi takip ediyordu. Sağ olsunlar onlar da doğru bir iş  yaptığımızı bize gösterdiler. Şu anda geçen yılın hemen hemen beş katını geçtik"  yorumunu yaptı.

Hazırlanma süreci hakkında da bilgiler veren Eryürek, "Fuarın çalışma  süreci aşağı yukarı 3,5 yıl. Planlama vesaire, ilk fuara kadar. Dünyada 30 ayrı  etkinliğe gidiyoruz. Bir sürü firma ile sürekli görüşme halindeyiz. Ama Gaming  İstanbul'u yapan çekirdek ekip beş kişi. GL Events olarak Türkiye'de çok ciddi  bir yapımız var. Fuar düzenlendiği sırada burada, operasyon ve etkinlik  departmanlarımız hepsi bize destek veriyo, ciddi bir çalışma söz konusu." dedi.

 Eryürek, "Blizzard'ı, Türkiye'de minicik bir şey yapmaya ikna etmek  2,5 yıl sürdü. Türkiye pazarını biliyorlar, tanıyorlar, girmek istiyorlar ama o  kadar büyük bir yapı ki karar mekanizması çok yavaş işliyor. Kendileri de  söylüyorlar bunu, pek çok dev firmada olduğu gibi, karar verdikten sonra da yol  alıyorlar. Muhtemelen gelecek yıl bütün bu firmalar daha büyük var olacaklar  Gaming Istanbul'da. İlk iş Türkiye'ye gelmelerini ikna etmekti. Bunu galiba  başardık bu sene." ifadelerini kullandı.

 Etkinliği düzenleyen Gaming İstanbul'un Facebook sayfasında yaptığı  paylaşıma göre, fuar, ilk gün 10 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlik, 5 Şubat pazar günü  sona erecek.