Gaziantep

Yerel Haber
19 Kasım 2015 - 18:03

GASKİ’NİN ’GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ’ PROJESİ 6 AYDA FAALİYETE GEÇECEK

IHA

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) yüksek olan su maliyetlerini aşağı çekmek için Güner Enerjisi Santrali kurulacağı bildirildi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaziantep Su ve kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, GASKİ yenilenebilir enerji kaynakları çalışması kapsamında “Güneş Enerjisi Santrali” kurulacağını açıkladı. Kurulacak santral ile bu santral ile yüksek maliyetteki su faturalarını aşağı çekilmesini hedefleyen GASKİ, projeyi 6 ay içinde faaliyete geçirmeyi planlıyor. Sönmezler, daha önce solar enerjiye öncülük yaptıklarını, ancak şimdi bunun 8 katı daha büyüklükte dev bir güneş enerjisi kuracaklarını anlattı. Gaziantep’in bölgesel konumdan güneş ve rüzgar enerjisini rahatça kullanılabilen bir alanda olduğunu ifade eden Sönmezler, “Şimdi solar enerjinin 8 kat büyüklüğünde bir proje yapıyoruz. 18 dönümlük alanda ve 1 megavotluk lisanssız elektrik üretimi yapacağız. Projemizde 4 bin adet polikristal panel ile yıllık bin 750 kWh enerji üretmeyi planlıyoruz. Sadece güneş enerjisinde değil, içme ve atıksu tesislerimizde de yenilenebilir enerjiyi özgün olarak kullanacağız” şeklinde konuştu. Güneş enerjisini çok önemsediklerini bu bu doğrultuda önemli çalışmalar yapacaklarını da aktaran Sönmezler, “Bildiğiniz gibi biz suyu Kahramanmaraş’tan terfili enerji ile getiriyoruz. 300–400 metreyi bulan haşemlerde pombalar çalıştırıyoruz ve elektriğe çok yüksek maliyetler ödüyoruz. Bu da bize yüksek maliyete mal oluyor. Bu sistem ile inşallah hem enerji maliyetlerini aşağı çekmiş olacağız hem de dünyada yenilenebilir enerjiyi en iyi kullanan şehir olmak istiyoruz. Bu sistemimiz faaliyet geçtiği zaman yılda 650 bin TL’lik kurumumuza maliyet sağlamış olacağız” diye konuştu.
Sönmezler, Gaziantep’te yaşayan insanların içme suyunda daha az fatura ödemeleri için modeller geliştirdiklerini, bunun yanı sıra yenilenebilir enerji kapsamında Düzbağ’dan Gaziantep’e daha ucuz, kaliteli ve yeterli su getireceklerini kaydetti.

GaziantepYerel Seçim Sonuçları

Gaziantep Hava Durumu

17°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.