Gaziantep

Yerel Haber
10 Kasım 2017 - 12:40

Gaün'de Atatürk'ü Anma Töreni

IHA

Gaziantep Üniversitesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. yılı nedeniyle anma programı düzenlendi.
GAÜN Atatürk Anıtı’na çelenk koyma törenine Rektör Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Valiliği tarafından düzenlenen Atatürk’ü anma programında bulunması nedeniyle katılamazken, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metin Bedir, Prof. Dr. Şehmus Demir ve Prof. Dr. M. Avni Gökalp, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Süleyman Ganidağlı, Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, Genel Sekreter Ayhan Doğan ile çok sayıda akademik, idari personel ve öğrenci hazır bulundu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Avni Gökalp tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlayan program GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde devam etti. GAÜN İletişim Fakültesi tarafından hazırlanan röportajlardan oluşan Mavi Mikrofon Atatürk Özel Kaydı ve Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Elemanı Muzaffer Uslu ve öğrencileri tarafından sunulan müzik dinletisinde ‘Sarı Saçlım Mavi Gözlüm’ türküsü başta olmak üzere Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirildi. Anma programda konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemli iki şey yaptığını söyleyerek, “Birincisi, bu milletin birlik beraberlik ruhunu mayaladı. İkincisi de umut aşıladı. İşte bu mayayla Anadolu insanı Mustafa Kemal’in arkasında durdu ve büyük zafer kazanıldı” dedi.
“Ayrışma değil, birleşen ruhlara ihtiyacımız var“
Rektör Prof. Dr. Gür, herkesin kendi kafasındaki Mustafa Kemal’i tartıştığını ifade ederek, “Herkes kendisine göre tabular oluşturdu. Bir taraftan kutsallaştıran ve putlaştırılan Atatürk, diğer taraftan nefret söylemlerinin malzemesi edilen bir Atatürk, ikisi de tamamen yanlış. Her şey kendi içerisinde değerlendirilmeli. Coğrafyanın şartları, ülkenin durumu, milletin bahtının geçtiği kara delikler. Bütün bunları anlayabilirsek, gerçekten okuyabilirsek o zaman daha doğru anlarız. Atatürk ne dine karşıydı, ne de putlaştırılacak bir ilahtı. Atatürk’ten nemalananlar Atatürk’e en büyük zarar verenlerdir. Bütün bunları düşündüğümüzde, özellikle bugün bile etrafımız farklı sahiplerle, düşman cepheleriyle kuşatılmış olduğumuz ortamda ayrışma değil tam tersine birleşen ruhlara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
21. Yüzyılda Atatürk ve Felsefesi konferansı
Programın devamında GAÜN Fen- Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü tarafından ‘21. Yüzyılda Atatürk ve felsefesi’ konferansı verildi.
Yakın tarihimizi iyi bir şekilde öğrenmemiz gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Tansü, 15 Temmuz darbe girişimiyle ortaya çıkan darbe girişimlerinin Atatürk’ün Cumhuriyeti’nin demokratik cumhuriyete olan bağlılığını tam olarak anlaşılmadığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Tansü, “Eğer biz Atatürk’ün demokratik cumhuriyete olan büyük aşkını, sevdasını bilseydik, öğretebilseydik asla ve asla Türkiye birçok darbe girişimi ya da darbe yaşanmazdı. Biz artık Atatürk’ü bu konuyu bilmeyenlerden değil yakın tarihimizi işin uzmanlarından öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için üniversitelerdeki Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi derslerini yakın tarihimizi öğrenebilmemiz için fırsat olarak görüyorum. Bu fırsatı değerlendirirsek önümüze güvenle bakabiliriz. Gençlerimizi herhangi bir gruba, zümreye kaptırmayız. Onları Türkiye Cumhuriyeti’nin ideallerine bağlı çağdaş cumhuriyetin evlatları olarak yetiştirebiliriz, dizayn edebiliriz. Eğer yakın tarihimizi öğrenmezsek ileride Türkiye’yi yönetecek olan gençlerimizin en büyük fırsatı elinden almış oluyoruz. Tarihimizi en doğru en gerçek bir şekilde gençlerimize anlatabilmemiz lazım” diye konuştu.

GaziantepYerel Seçim Sonuçları

Gaziantep Hava Durumu

9°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.