Gaziantep

Yerel Haber
20 Aralık 2016 - 15:42

Gaün'de Senfonik Dokunuşlarla Muhteşem Gece

IHA

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezi lansman etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Senfonik Dokunuşlar” adlı konserle sanatseverler unutulmaz bir gece yaşadı.
Ant. Petrof piyanolarının 150. yılına istinaden özel olarak dünyada sadece 6 tane üretilmiş piyanolardan birisi olan ve Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde lansmanı gerçekleştirilen geceye Ant. Perrof Piyanolarının Genel Müdürü Pawel Stepan da katıldı.
Şef Murat Göktaş yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının seslendirdiği birbirinden güzel eserlerin seslendirildiği konsere, piyanoda Azerbaycan Milli Müzik Akademisi Rektörü Prof. Dr. Siyavuş Kerimi ve Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efkan Zeki Saleh eşlik etti. Gecede, GAÜN Öğretim Üyesi Prof. Dr. Babek Gurbanov’un 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bestelediği ve vatan savunmasında şahadet şerbeti içmiş asker ve sivil tüm şehitlere ithaf ettiği bestesi büyük alkış aldı.
Prof. Dr. Ilgar İmamverdiyev tarafından icra edilen eserlerin yanı sıra GAÜN Öğr. Gör. Hüseyin Kaynak ve Ersin Yıldırımer’in Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte farklı bir yorum kattığı gecede Azerbeycanlı Konuk Sanatçı Prof. Dr. Azer Zeynalov tarafından seslendirilen eserler katılımcılara duygulu anlar yaşattı.
“Müziğin nameleriyle Mâvera çınlasın”
Azerbaycan Milli Müzik Akademisi ile imzalanan protokol töreni sonrasında konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, terörün insanları evlerine hapsetmek, korkularla sınamak istediğini belirtti. Prof. Dr. Gür, “Buna asla izin vermek istemiyoruz ve diyoruz ki, ‘Sosyal aktivitelerimizle, programlarımızla yaşanılası bir dünyayı arzuluyoruz ve sizin yapacaklarınızdan korkmuyoruz.’ Hep beraber, birlik halinde, korkmadan bir araya gelerek, kenetlenerek, müziğin evrensel dili altında onlara mesajımızı vermek istiyoruz. Bu karmaşık ortamlarda eğer birlik ve beraberlik ruhumuzu devam ettirebilirsek ki ettiriyoruz şu salon tıklım tıklım dolu. Bu kenetlenmemiz onlara verilecek en büyük cevaptır” diye konuştu.
Dünya kurulduğundan bu yana iki evrensel dil bulunduğunu, bunların da gönül dili ve müzik dili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Gür, bu iki evrensel dil toplum tarafından yeterince anlaşılabilseydi şu anda dünyanın daha yaşanılası bir yer olarak, huzur ve barışın olacağını ifade etti.
Prof. Dr. Gür, “Biz bu yapılan yanlışlıklara, bu kadar terör olaylarına karşı müziğin evrensel diliyle gönüllere hitap etmek istiyoruz. Bugün burada hep beraber, yeryüzündeki kötülüklerin kalkması anlamında gökyüzüne yükselen müziğin nameleriyle burası çınlasın ve en azından bir nebze olsun toplumumuz biraz huzuru hak etsin istiyoruz” şeklinde konuştu.
Azerbaycan müzik akademisiyle işbirliği protokolü
Gaziantep Üniversitesi ve Azerbaycan Milli Müzik Akademisi arasında işbirliği protokolü imzalandı. GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve Azerbaycan Milli Müzik Akademisi Rektörü Prof. Siyavuş Kerimi tarafından imzalanan protokolle; kültür, sanat, öğretim elemanı ve öğrenci değişimine olanak sağlamak, müşterek kültürleri hakkında bilgi edinmek, her iki ülkenin milli musikisinin aynı kökten gelmesi ve konservatuvarlarında aynı alanda eğitim vermesi sebebiyle birbirlerine akademik çalışmalarda yardımcı olabilmesi amaçlanıyor.
Protokol töreninde konuşan Azerbaycan Milli Müzik Akademisi Rektörü Prof. Siyavuş Kerimi, Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezinin dünya standartlarında bir salon olduğunu belirterek, imzalanan bu işbirliği protokolü çerçevesinde Mavera’da, Azeri sanatçılarla Gaziantepli sanatseverleri buluşturacak olmanın heyecanı içerisinde olduğunu söyledi.
Konserin sonunda, Prof. Siyavuş Kerimi’ye, Prof. Azer Zeynalov’a, Doç. Dr. Efgan Zeki Saleh’e, Prof. Dr. Babek Gurbanov’a, Prof. Dr. İlgar İmamverdiyev’e, Öğr.Elm. Ersin Yıldırımer, Hüseyin Kaynak, Şef Murat Göktaş’a ve Öğr. Gör. Esin Dedemoğlu’na günün anısına Rektör Prof. Dr.Ali Gür tarafından günün anısına hediye takdim edildi.
Bütün katılımcıların keyifle dinlediği geceye, GAÜN Eski Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Savaş Gürsoy ve Prof. Dr. Hilmi Bayraktar, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, akademik idari personel ile çok sayıda öğrenci ve sanatsever de katıldı.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.