Yazarlar
10.10.2014 - 02:30

Gaza bağımlıyız, zor buluyoruz

Sitene Ekle
Olayların içinden  |  Güngör Uras guras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Doğalgazda fiyat sorununun ötesinde, ihtiyacımız kadar gazı bulabilme sorunumuz var. Çünkü mevcut bağlantılarla ihtiyacımız olan doğalgazı ucu ucuna temin edebiliyoruz.
Tüketimi azaltma şansımız yok. Doğalgaz tüketimimiz artıyor, buna bağlı olarak ithalat gereği artıyor.
Elektrikte gaza dayalı olarak üretim yapan santrallerde gaz tüketiminin azaltılması imkânsız.
-  Elektrik talebinin hızla artması nedeniyle gaz kullanan santrallere bağımlılık azalmayacak, artacak. Yeni gaz santralleri kurulacak.
-  Konutlardaki gaz tüketimi azalmayacak, artacak.
-  Gazın ulaşamadığı çok sayıda şehir var. Bunlara da gaz bağlanacak. Gazın eriştiği şehirlerde ise yeni aboneler gaz kullanmaya başlayacak.
-  Sanayi sektörü büyük gaz tüketicisi. Üretimdeki duraklama nedeniyle sanayide gaz tüketimi artmadı. Sanayide hareket başlayınca ,tüketim artacak.
Biz geçen yıl 45 milyar m3 gaz tükettik.
-  Doğalgazın yüzde 46’sını elektrik santralleri,
-  Yüzde 25’ini sanayi kuruluşları kullanıyor.
-  Yüzde 20’si konularda tüketiliyor.
Bizim doğalgaz tüketimimizi artıran, elektrikte doğalgaza bağımlı hale gelmemiz.
-  Bir yılda kullandığımız gazın yüzde 46‘sını elektrik santralleri yakıyor. Toplam elektrik üretiminin yüzde 44’ünü doğalgaz yakarak gerçekleştiriyoruz.
-  Toplam elektrik üretiminde doğalgaza dayalı üretimin dünya ortalaması yüzde 24 oranında. Bizde 44 oranında.

Ucu ucuna...
Doğalgazda yurtdışına bağımlıyız. Kendi üretimimiz sadeye 537 milyon m3.
Doğalgaz ihtiyacımızı karşılayabilmek için geçen yıl Rusya’dan 26.2 milyar m3, İran’dan 8.7 milyar m3, Azerbaycan’dan 3.9 milyar m3 gaz aldık. Cezayir’den 3.9 milyar m3, Nijerya’dan 1.2 milyar m3 sıvılaştırılmış gazı gemilerle Türkiye’ye taşıdık. Spot piyasadan sıvılaştırılmış gaz bulduk. İhtiyacımızı ucu ucuna karşıladık.
Önceleri Batılılar İran’dan gaz almamıza karşıydılar. Şimdi de Batılıların Ukrayna-Rusya politikalarının uzantısının sıkıntısını yaşıyoruz. Biz Ukrayna üzerinden Trakya’ya gaz getiren Batı Boru Hattı ile Rusya’dan yılda 6 milyar m3 gaz alıyoruz.
Batı Hattı’ndan gelen gaz toplam tüketimimizin yüzde 12.5’i dolayında. AB-Ukrayna-Rusya anlaşmazlığı nedeniyle bu boru hattından doğalgaz akışının kesilmesi tehlikesi var. Enerji Bakanı, Batı Hattı’ndan gelecek gazın kesilmesinin ciddi ölçüde gaz yetersizliğine yol açabileceği konusundaki endişelerini açıkladı.
Görülüyor ki enerji politikamızda doğalgaz temini konusu öncelik taşıyor.


Yazarlarda Ara
Bul
Basketbol antrenörüne ne ad verilir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.