10.01.2018 11:16 | Son Güncelleme:
AA

Gazi İletişim'den "tez" açıklaması

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığından, bazı internet haber sitelerinde yer alan "Fihrist tez olarak kabul edildi" haberinin asılsız olduğu bildirildi.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığınca, bazı internet sitelerinde yayınlanan "Fihrist tez olarak kabul edildi" başlıklı haberde yer verilen iddiaların asılsız olduğu bildirildi. 

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir gazetenin internet sitesinde "Gazi Üniversitesinden yüksek lisans skandalı: Fihrist tez olarak kabul edildi" başlıklı haber yayımlandığı ve bunun farklı internet haber sitelerince de kullanıldığı belirtildi.

Söz konusu haberin spotunda "Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde araştırma görevlisi Ozan Kocabaş'ın Ergun Göze hakkında hazırladığı fihristin yüksek lisans tezi olarak kabul edildiği ortaya çıktı" ifadesiyle başlıktaki iddianın tekrarlandığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Giriş cümlesinde 'Gazi Üniversitesinden bir fihristin akademik yüksek lisans tezi kabul edildiği ortaya çıktı' cümlesiyle iddia katmerlenmiştir. Haberin gövdesinde, Ergun Göze'yi de töhmete dahil eden 'Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde araştırma görevlisi Ozan Kocabaş, Tercüman gazetesindeki köşesinde Uğur Mumcu hakkında gerçek dışı ifadelerle dolu yazılar kaleme alan Ergun Göze'nin fihristini yüksek lisans tezi olarak hazırladı' cümlesiyle aynı iddia gerçekmiş gibi hüküm haline getirilmiştir. Gerek şekil gerek muhteva bakımından 'haber' kavramıyla uzaktan yakından bir ilgisi olmayan bu 'metnin' hakikatle de uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. İddia edilen her şey yalandır, iftiradır, bühtandır çünkü haberde adı geçen Araştırma Görevlisi Ozan Kocabaş’ın kimsenin fihristinden tez çıkarmaya ihtiyacı yoktur."

Açıklamada, Kocabaş'ın 2015'te "Ergun Göze Hayatı Fikirleri ve Gazeteciliği" başlıklı bir bilim uzmanlığı tezi hazırladığı, bu tezi 16 Şubat 2016'da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde jüri önünde savunduğu ve savunmasının oy birliği ile kabul edildiği belirtildi.

Kocabaş’ın tezinin basit bir fihrist değil 225 sayfa hacminde, emek ve gayret mahsulü ilmi bir çalışma olduğu bildirilen açıklamada, bu çalışmanın dayandığı malzemenin yaklaşık 40 yıllık kronolojik dökümünün, "Ergun Göze’nin Fıkralarının Fihristi" başlığı altında, tezin tanığı olarak teze eklendiği vurgulandı. Fihristin, tezin ayrılmaz bir parçası değil, sadece eki olduğu, bu ek kısmının bir girişle "İçi Dışı Bir-Gazeteci Ergun Göze: Gazete Fıkralarının Fihristi" başlığı altında Harsiyat-İlmi, Harsi ve İçtimai Araştırmalar Dergisi’nin birinci sayısında yayımlandığı belirtilen açıklamada, Kocabaş’ın "Ergun Göze Hayatı Fikirleri ve Gazeteciliği" başlıklı tezinin müstakil kitap olarak yayımlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, "Bu taraflı, kime ve neye hizmet ettiği anlaşılamayan, basın ilke ve esasları bir yana haber hakikat ilişkisi dışında bütünüyle yalan, iftira, karalama ve töhmete dayanan bu metnin gazetecilik faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceği hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur." ifadelerine yer verildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0