Ege

01.08.2017 - 04:13 | Son Güncelleme: 01.08.2017-4:17

Gazi Osman Paşa Bulvarı’nın 85 yıl önceki görünümü

Fotoğraf, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli açılışından (1932) sonraki bir veya birkaç yıllık döneme ait.

Sitene Ekle

1922 yılındaki büyük yangının ardından 10-15 yıl geçmiş, yangından  etkilenen alanlarda hafriyat çalışmaları halen devam ediyor. Fotoğraftaki geniş bulvar, Atatürk Heykeli’nin 1932 yılında açılışı nedeniyle yapılan, o günkü adıyla İsmet Paşa Bulvarı’dır. Heykel, yolun sonunda belli belirsiz görülebilmektedir. Bu bulvarın adı 1951 yılında değiştirilerek Gazi Osman Paşa Bulvarı olmuştur.

Fotoğrafın sağ kısmındaki açık renkli iki sütun, Mimar Necmettin Emre tarafından tasarlanan ve ilki 1933 yılında düzenlenen 9 Eylül Panayırı’nın giriş kapısıdır. Panayırın o yılki açılışını Mareşal Fevzi Çakmak yapmıştır.

Yolun sol kısmında yola bitişik vaziyette bulunan binalar, günümüzde Konak İzmir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak bilinen, eski Ticaret Lisesi’dir. Bina, 20 yüzyıl başlarından beri eğitim amaçlı olarak kullanılmıştır.

Fotoğraf, o yıllarda henüz birkaç yıllık bir bina olan, İzmir İtfaiye Binası’nın (Günümüzde İBB Ahmet Priştina Kent Arşivi) yangın gözetleme kulesinden çekilmiştir.


İlk yazılı antlaşma hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX