Gazino kültürü: 60'lardan 90'lara Türkiye'de eğlence

Gazinolar 1960'lardan 1990'lara kadar Türkiye'nin en önemli eğlence kültürüydü. Çakıl, Bebek Maksim, Aşiyan, Stardast, Tepebaşı, Kazablanka ve Küçükçiftlik gibi gazinoların en belirgin özelliği, hepimizin aşina olduğu, neon ışıklarla yazılan sanatçı isimleriydi. 
 

Gazino kültürü: 60'lardan 90'lara Türkiye'de eğlence

Gazinoların ilk dönemlerinde Behiye Aksoy, Hamiyet Yüceses, Perihan Altındağ Sözeri, Muzaffer Akgün, Zeki Müren, Müzeyyen Senar gibi isimler sahne aldı. Zeki Müren ilk kez 1955'te Kazablanka Gazinosu'na çıktı. Hatta bu mekan uzun süre Zeki Müren'in adıyla anıldı. Ondan sonra gazinolarda ses sanatçıları tek tip kıyafet giydi. 

Gazinoların kendine has kuralları vardı. Assolistten önce kimin sahne alacağı, assolist tarafından belirlenir, onun izin vermediği isim gazinonun önünden bile geçemezdi. Eski kabadayılar gelen hesabı az bulup yükseltirdi; çünkü racon bunu gerektirirdi... 

Pop ve rock müzisyenleri de gazinolarda arka arkaya sahne aldı. Sezen Aksu, Barış Manço, Cem Karaca, Seyyal Taner, Beyaz Kelebekler ve Nilüfer de bu mekanlarda izleyicilerin karşısına çıktı. 

 

 

1980'lerde arabesk ve fantazi müziğin yükselişiyle birlikte Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses gibi türünün önemli isimleri gazinolarda boy gösterdi. 

Müjdat Gezen, Zeki Alasya & Metin Akpınar ikilisi, Ateş Böcekleri gibi komedi dünyasının isimler de assolistlerden önce sahne aldı. 

Saz sanatçıları da assolistler kadar değerliydi o dönem. Öyle ki Tanburi Ercüment Batanay için assolistten büyük gazete ilanı verilmişliği bile var. 

Gazinoların en önemli isimlerden biri de Ferdi Özbeğen'di. Özbeğen o kadar seviliyordu ki, 1982'de vergi rekortmeni oldu. 

 

 

Sanat hayatına çocuk yaşta gazinoda başlamış başka bir isim de mizah yazarı-senarist Gani Müjde. Kendisi daha küçük yaşta, dönemin önemli gazinosu Kazablanka'da sahne alırdı. 

Yeşilçam'ın Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Göksel Arsoy ve Emel Sayın gibi efsane oyuncuları da gazinolarda sahne aldı. 

1980'lerde evlere giren televizyonlarla birlikte gazinoların popülerliği düşmeye başladı. Şimdilerde gazino kültürü eski popülaritesini özel etkinliklerle geri kazanmaya çalışıyor. Son olarak Selami Şahin 'Yeniden Gazino' etkinliğinde, İrem Derici ile birlikte Küçükçiftlik Park'ta sahne aldı. Önümüzdeki yıllarda bu geleneğin tekrar yükselip yükselmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

 

Bu makaleye ifade bırak