2

Dünya 9 Mayıs’ta Anneler Günü’nü kutlamaya hazırlanırken, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) 2009 raporu, kadınların ülkeler arası eşitsizliğini ortaya koyuyor.

UNICEF tarafından en son yayınlanan Dünya Çocuklarının Durumu 2009 Raporu’na göre, dünyadaki en az gelişmiş ülkelerde yaşayan kadınların doğum sırasında veya gebelikle ilgili komplikasyonlar yüzünden ölme riski, başka ülkelerdekine göre 300 kat daha büyük.

Gelişmekte olan ülkelerden birinde dünyaya gelen bir çocuğun, doğumu izleyen ilk bir ay içinde ölme olasılığı, gelişmiş bir ülkede dünyaya gelen çocuğa göre 14 kat daha yüksek.

Annelerle yeni doğan çocuklarının yaşamı ve sağlığının birbiriyle ilişkili olduğu vurgulanan UNICEF raporunda, "Bu nedenle yeni anne olanların yaşamını kurtarmaya yönelik müdahalelerin çoğu, aynı zamanda yeni doğan çocuklara da yarar sağlamaktadır" deniliyor.

Rapora göre, her yıl yarım milyonu aşkın kadın, gebelik ve doğum komplikasyonları yüzünden ölüyor. Bunların arasında 15 ile 19 yaş arasında yaklaşık 70 bin kişi bulunuyor. Raporda, "1990 yılından bu yana, gebelik ve doğum komplikasyonları tahminen 10 milyon kadının yaşamına mal olmuştur" saptamasına yer veriliyor.

-ANNE ÖLÜMLERİNİN AZALTILMASINDA BAŞARI SAĞLANAMADI-

Raporda, gelişmekte olan birçok ülkenin, son yıllarda çocuk yaşatma oranlarını iyileştirme bakımından ’mükemmel’ denebilecek işler yaptığı, ancak anne ölümlerinin azaltılmasında bu ölçüde başarı sağlanamadığı vurgulanıyor.

Nijer ve Malawi’nin, 1990 ile 2007 yılları arasındaki dönemde 5 yaş altı ölüm hızını yarı yarıya azalttığı, aynı dönemde Angola’da çocuk ölüm hızının 1000 canlı doğumda, 258’den 158’e indiğinin belirtildiği raporda, benzer bir ilerlemenin, doğum sırasında ve doğumu izleyen ilk günlerde en güç durumda olan annelere yönelik sağlık riskleri söz konusu olduğunda sağlanamadığına dikkat çekiliyor.