09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Gebze OSB ABD’ye taşınacak!

Türk Amerikan İş Adamları Derneği, Türk yatırımcılara ABD’nin kapılarını açmak hedefiyle ABD’de Türk organize sanayi bölgeleri kurmak için harekete geçti.

Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA - AmCham), Türkiye’nin ABD’ye 7.5 milyar dolarlık ihracatını ilk etapta 15 milyar dolara çıkarma hedefiyle yeni projeler geliştirdi. TABA Başkanı Ali Osman Akat, “Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan Gebze OSB’nin benzerini ABD’ye taşıyacağız. Sadece Türk şirketleri yer alacak” dedi.

Akat, “Amerika pazarına girmek isteyen Türk şirketlerine her türlü desteği vereceğiz. Ekonomi Bakanlığı’ndan destek alacağız. Pazar araştırması yapacağız. Örneğin motor dişlisi üreten firmamız var. ABD’de açacağımız bölgede yatırım yapmak istiyor. Ne kadar üretebilir ve üzerine ne kadar kar marjı koyup, pazarda hangi fiyata satabilir? Raporun finansmanının yüzde 70’ini Ekonomi Bakanlığı karşılıyor. Ön talep toplama 1 sene sürecek. Yatırım rakamı ile ilgili alt limit yok. Amerikan yönetimi Amerika’ya yatırım için zaten çok istekli. Amerika’da 3 eyalet belirleyip, biri ile işe başlayacağız” diye konuştu.

Amazon ile görüştük’

Akat, “Dünya e-ticaret ile büyüyor. Amazon ve Alibaba.com yöneticileriyle görüştük. Amacımız, Türkiye’deki en küçük işletmeden en büyük holdinge kadar tüm işletmelerin e-ticaret üzerinden Amerika’ya açılmaları. Türk şirketlerinin Amerika pazarında satış yapmalarını sağlayacağız” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5