Cumartesi

02.12.2017 - 01:30

Gece gece kütüphane

Sitene Ekle
Kamçatka  |  Samed Karagöz samedkaragoz@gmail.com Tüm Yazıları »

Kütahya’dan Hakkari’ye kadar birçok kütüphane artık 22.00’ye kadar açık. Uygulamanın yıl sonuna kadar tüm Türkiye’ye yayılması için hazırlıklar sürüyor

Geçtiğimiz aylarda Beyazıt Devlet Kütüphanesi’yle birlikte bazı başka kütüphanelerin gece 22.00’ye kadar açık kalmaya başladığını, bunun kitaba erişim açısından son derece önemli bir adım olduğunu bu köşede yazmıştım. İstanbul’da başlayan bu uygulama hızla diğer şehir ve ilçelerde yer alan kütüphanelerde de uygulanmaya başlandı. Kütahya’dan Hakkari’ye ve Bitlis’e kadar birçok kütüphane artık 22.00’ye kadar açık. Yıl sonuna kadar Türkiye genelindeki bütün il halk kütüphalerinde aynı uygulamaya geçilmesi için çalışmalar olanca hızıyla yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Beyazıt Devlet Kütüphanesi nihayet 24 saat esasına göre kitapseverlere hizmet vermeye başladı. Bu çerçevede “Kütüphanede Bir Gece” başlıklı etkinliklerin ilki 21 Kasım’da yapıldı. Coşkun Yılmaz, İsmail Kılıçarslan, Furkan Çalışkan, Arda Arel ve Yusuf Genç gece 23.00’ten sabaha kadar okurlarla sohbet etme imkanı buldu. Hem kütüphanenin artık 24 saat açık olduğunu duyurmak hem de özellikle gençlere kütüphane alışkanlığı kazandırmak için düzenlenen etkinliğin tek seferlik olmamasını, mutlaka devamının gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

7 gün 24 saat kitaba ulaşılabilecek

Son olarak Türkiye genelindeki 100 halk kütüphanesinin artık üyelerine e-kitap hizmeti vermeye başladığının da müjdesini vermek istiyorum. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü öncülüğünde üyelerin e-kitaba bir tıkla ulaşması için ilk adım atıldı. Kasım ayı itibarıyla pilot uygulama olarak başlatılan proje kapsamında, 81 il halk ve 19 ilçe halk kütüphanesinde okuyuculara “e-kitap” hizmeti verilmeye başlandı.

E-Kitap uygulaması kütüphanelerde halen kullanılan “Koha Kütüphane Otomasyon Sistemi” ile entegre çalışıyor. Üyeler zaman ve mekandan bağımsız olarak 7 gün 24 saat herhangi bir kitaba ücretsiz ulaşabiliyorlar. Şimdilik 28 temel konu başlığında 17 binden fazla e-kitap üyelerin hizmetine sunuldu.

Kütüphanelerin geç saate kadar açık kalmasını ilk kez İstanbul’da başlatan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve bu uygulamayı ülke geneline yayan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’ya özellikle teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Özellikle kültür-sanat alanında bürokrasinin hantallığından ve atıllığından kurtulup bu tarz yeni ve halka dokunan hizmetlerin hızla yayılmasını temenni ediyorum.

Hafta sonu için iki sergi

- Galeri Eksen’deki Kaz Rahman’ın sergisi son derece dikkat çekici. Daha önce “Deccani Souls” ve “Salaat” filmlerini izleme imkanı bulduğum Rahman bu sefere resimleriyle karşımızda. Sanatçının sinemadan gelişi tuvali adeta bir sahne gbi tasarlamasıyla bir açıdan da sinematik bir anlatımla soyut resimler yapmasına imkan tanıyor. Sergi 9 Aralık’a kadar görülebilir. Galeri pazartesi günleri hariç her gün 11.00-19:00 saatleri arasında açık. Adres: Maçka Cad. No: 29 Nişantaşı

- Bir başka sergi tavsiyem ise Bağımsız Sanatlar Vakfı’nda düzenlenen Tuğba Renkçi Taştan’ın 4. kişisel sergisi. “Evinizi kendinizde gibi hissedin…” başlığını taşıyan sergide sanatçı kapitalizmle ortaya çıkan yeni dünya düzenine itirazını gösteriyor. Aynı zamanda akademisyen de olan sanatçının yaptığı araştırma ve incelemelerden yola çıkarak mekana özgü oluşturduğu enstalasyonlar yok olan; özgün, ulusal, toplumsal ve yerel kültürün bugün ve yarın açısından yansımasını gözler önüne seriyor. Sergi salı, cumartesi günleri arasında 10.00’dan 18.00’e kadar açık. Adres: Ankara Cad. Hobyar Mah. No: 3 Eminönü / İstanbul

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.