Erzurum

Yerel Haber
02 Ocak 2015 - 15:47

GEÇİCİ GÜZELLİK SONUNUZ OLMASIN!

IHA

Kozmetik ürünler veya günlük bakım ürünlerinin insan sağlığı ve çevreye olan muhtemel etkileri nedeniyle daha fazla incelenmeye başlandığı belertildi. Elit Polikliniği Hekimlerinden Dermatoloji uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, yaptığı açıklamada, “Bakım ürünlerinde kullanılan kimyasal maddeler hakkında bir takım şüpheler oluşmaya başladı” dedi
Derinin temizlenmesi, güzelleştirilmesi, daha çekici hale getirilmesi amacıyla üretilen ve hemen herkesin kullandığı kozmetik ürünlerden en sık kullanılanların nemlendiriciler, parfümler, deodorantlar, tırnak parlatıcıları, makyaj ürünleri, şampuanlar, saç boyaları, diş macunları olarak sayılabileceğini dile getiren Dermatoloji uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Kozmetik ürünler ilaçlardan farklı katagoride yer alırlar. Bu nedenle ilaçlarda yapılan bir takım kısa ve uzun vadeli yan etki analizleri kozmetiklerde yapılmaz. Kozmetik ürünlerde sadece deri ve gözde tahriş yapıp yapmadığı araştırılıyor. Ve birçok üründe kullanılan kimyasalların tekli veya diğer kimyasal ürünlerle birleşimi sonrası oluşan etki farklılıkları ve insan üzerinde kısa - uzun dönemli etkileri konusu genellikle bilinmiyor.
Kozmetik ürünler çok geniş bir yelpazede yer alırlar. Bu ürünler bazı kişilerde sağlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle deride veya gözde tahriş, alerjik sorunlar en sık görülen yan etkilerdir. Bu tür yan etkiler genelde kısa sürelidir ve tekrar temas edilmediği sürece yeniden sorun yaşatmazlar. Kozmetik ürünlerde kullanılan ürünlerin önemli çoğunluğu çok düşük oranlarda bulunurlar. Aslında bazı ürünlerin yüksek yoğunlukta bulunması halinde tahriş edici, yakıcı özellikleri var ise de çok düşük yoğunluklarda bu tür etkiler görülmeyebilir” diye konuştu.
“Kozmetik ürünler ya da içeriğindeki bazı maddelerin uzun dönem kullanımının sağlık sorunlarına neden olup olamayacağı net değildir. Uzun süreli testlerin bu kadar çok üründe yapılma şansı da bulunmuyor” diyen Dermatoloji uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, deri kanserine veya farklı sorunlara yol açan başlıca kimyasal maddeleri şöyle açıkladı;
“Formaldehid: ( sıklıkla alerjik deri sorunlarına neden olur) Avrupa birliğinde toksik ve karsinojenik madde sınıfında yer alır. En sık tırnak cilası, oje, banyo ürünlerinde bulunur.
Dioxane: Saç düzleştirici, saç boyaları, bebe sabunları, nemlendiriciler, içinde bulunur. Ürün içeriklerinde PEG, XYNOL, Cetearate; OLeth ibareleri Dioxane içerdiğini gösterir.
Parfümler: Sentetik parfümler 200ün üzerinde bilinmeyen maddeler içirir. Bu kimyasalları üreticiler çoğunlukla açıklamazlar. Fakat yapılan alışmalarda bu maddelerin önemli çoğunluğunun petrol türevi benzen temelli ürenler olduğunu desteklemektedir. Bu nedenle parfüm veya fragrance yazan ürünler yerine esansiyel yağlar veya doğal parfüm ibaresi olan ürünleri tercih ediniz.
Parabenler: Kozmetiklerde koruyucu olarak eklenen kimyasal maddelerdir. Kansere yol açabildiği gösterilmiştir. Bu nedenle Ethyl, Methyl, Butyl Propyl parabenleri içeren ürünlerin sakıncalı olabildiğini söylemek isterim.
Benzen: Özellikle tırnak cilaları ve ojelerde kullanılan bu ürünler kanserojen olduğu net olan ürünlerdir. Kokusu nedeniyle hemen fark edilirler. Bu tür ürünlerden uzak durmak gerekli.
Triclosan: Deride antisepitik olarak sabunlara eklenen bir madde olan triclosanın kanserojen olabileceği ile ilgili şüpheler mevcut.
Nonylphenol içeren mantar ürünleri, tıraş kremi, saç boyalarından uzak durulmalı.
Östrojeni taklit eden güneş koruyucu filtreler içeren ürünlerden uzak durulmalı.
Bunun içim; mümkün olduğu kadar organik ürün sertifikalı ürünlerden kullanmalıyız. Parfümlü ürünlerden sakınmalıyız. Burnumuzla tırnak ürünü seçerken kokusu ile benzen kokulu ürünlerden uzak durmalıyız.”

ErzurumYerel Seçim Sonuçları

Erzurum Hava Durumu

12°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.