06.12.2011 02:30 | Son Güncelleme: 06.12.2011-1:27
MİTHAT YURDAKUL-Ankara

Geçim derdine çare hileli boşanma oldu

Ölen anne ve babalarının emekli maaşlarını almak için anlaşmalı olarak boşanan çiftlerin sayısı her geçen gün artarken, SGK’da bu yola başvuran çiftleri sıkı takipte tutuyor. Son olarak Bursa’da ölen anne ve babalarının emekli maaşlarını almak için anlaşmalı olarak boşanan 750 çift tespit edildi. Yetkililer, bu sayının Türkiye genelinde 10 bini bulduğunu söyledi.

Anlaşmalı boşanmalarda son operasyon Bursa’ya oldu. SGK İl Müdürü İlhan Küçük, son dönemde 170 Alo İhbar hattına çok sayıda ihbar yapılması üzerine Bursa’da ölen anne ve babalarının emekli maaşlarını almak için anlaşmalı olarak boşanan çiftleri takibe aldıklarını kaydetti.

Zengin de yapıyor
Küçük, Bursa’da yapılan bin 500 denetimde, 750 çiftin anlaşmalı boşandığının tespit edildiğini açıkladı.
Anlaşmalı boşandığı belirlenen kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten küçük, “Bu kişilerin aldıkları maaşlar ve sağlık yardımları faiziyle birlikte geri alındığı gibi, yanlış beyanda bulunmaktan dolayı da haklarında dava açılıyor” diye konuştu. Küçük, “Anlaşmalı boşananların yüzde 15’i üst gelir grubunda. Varlıklı insanlar da anlaşmalı boşanma yapıyor. Kentin lüks olarak sınıflandırılan bölgelerinde de pek çok anlaşmalı boşanma tespit ettik. Yani bu kanunsuzluğu yapan insanlar hep gariban ve yoksul insanlar değil” dedi.
Yetkililer; İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye genelinde denetimlerin arttığını belirtti. SGK’nın diğer illerde son dönemlerde yaptığı anlaşmalı boşanma tespitleri şöyle oldu:
İzmir: SGK İzmir Bölge Müdürlüğü 2 bin 139 ihbarı değerlendirdi. 483 kişinin anlaşmalı olarak ayrıldığı belirlendi.
Kayseri: 251 kadının anlaşmalı boşanmayla maaş aldığı belirlendi. Ödenen paraların faizi ile geri alınması suç duyurusunda bulunuldu.
Antalya: Ölen babalarının SGK maaşını alabilmek için anlaşmalı boşandıkları tespit edilen 420 kişinin maaşı kesildi.
Denizli: Eşinden anlaşmalı boşandığı belirlenen 90 kişinin maaşları kesildi.
Manisa: 2010 içinde 141 kişinin boşandığı halde eşiyle birlikte yaşadığı tespit edildi. Tüm ödemeler, yasal faizleri ile birlikte geri alındı ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.
Muğla: 337 kişinin incelenmesi sonucunda anlaşmalı olarak boşandıkları belirlenen 98 kişinin maaşları kesilerek haklarında suç duyurusunda bulunuldu. Uşak: 141 kişinin maaşı anlaşmalı boşanma gerekçesiyle kesildi. Aydın: Anlaşmalı boşanma ile ölen babalarının aylığını alan 60 çiftin maaşları kesildi. Balıkesir: Anlaşmalı boşanan 178 kişinin maaşı kesildi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0