Geçirdiği kaza sonrası dilinde kıllar çıkmaya başladı! Peki nasıl?

55 yaşındaki bir kadın, geçirdiği trafik kazası sonrasında yaralarını tedavi edebilmek için antibiyotik kullanıyordu. 1 hafta sonra siyah bir dil, ağzında acı bir tat ve bulantı şikayetiyle Doçent Doktor Yasir Hamad'a başvurdu. Hamad, hastanın 'tipik bir ders kitabı vakası' olduğunu belirtti ve garipsemedi.

Geçirdiği kaza sonrası dilinde kıllar çıkmaya başladı! Peki nasıl?

Dile sürülmüyor

Dile sürülmüyor

Kazazedenin kullandığı ilaç, dile sürülen ya da saçla ilgisi olan bir ilaç değil. Dilde tüylenmeye sebep olan, dilin yüzeyindeki sürtünmenin normalden fazla olması ve bu sürtünmenin yarattığı ölü hücrelerin ilaç yüzünden yenilenememesi. Bu nedenle de dil siyah ve tüylü bir görünüm kazanıyor.

Bakteri ve mikroorganizmalar uzun süre dilde toplanarak daha çok renk bozukluğuna yol açıyor.

Doktor ilk kez gördü

Doktor ilk kez gördü

Yasir Hamad ise 10 yıllık profesyonel kariyerinde ilk defa bu vakayla karşılaştığını ama bunu sık sık duyduğunu ve ders kitaplarında gördüğünü söyledi. Önceki çalışmalara göre insanların yüzde 0,6'sı ve yüzde 11,3'ünde gerçekleşebilen ve çok nadir olmayan bir rahatsızlık.

4 hafta sonunda normale döndü

4 hafta sonunda normale döndü

Bu tip bir vaka iyi huylu olduğunda ve ortaya çıkış sebebi tespit edildiğinde çok sürmeden tedavi edilebiliyor.

Hamad'ın CNN'e verdiği demeçte, "Göründüğü kadar korkunç değil. Dilin eski haline döndürülebilir olması da iyi yanı" dedi.

Doktorlar gerekli ilaçları vererek hastanın dilini bir ayda tedavi ettiklerini belirttiler.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak