Geleceği doğru tahmin eden 10 film

Geleceğe dair bazı filmlerde konu edilen uzaylıları ya da kediye benzeyen mavi renkli insanların yaşadığı gezegeni bir gün bulur muyuz bilemiyoruz fakat bazı filmler var ki geleceği neredeyse birebir doğru tahmin etti. Öyleyse geleceğe doğru tahmin eden 10 filme göz atalım...

Geleceği doğru tahmin eden 10 film

1. Truman Show (1998)

Reality televizyonculuğun başlamadığı yıllarda, 1998'de vizyona giren Truman Show, sigorta satış uzmanı olarak çalışan iyi bir insanın 24 saat televizyon şovu yıldızı olmasını konu alıyordu.

Yönetmenliğini Peter Weir'in üstlendiği Truman Show, günümüzde şöhret olma ve televizyon kültürü detaylarını 12'den vurdu.

Film ayrıca insanların yaşamının her anını yayınlama ve belgelendirme gibi konulara da değiniyor. Günümüzde sosyal medya, reality şovlar ve insanların yapabileceklerinin sınırsız olması gibi detaylar Truman Show'da öngörüldü. Kısacası günümüzde hepimiz birer Truman olup çıksak da onun gibi sahte dünyadan kaçmaya pek niyetimiz yok.

2. 2001: Bir Uzay Destanı (1973)

Yönetmen Stanley Kubrick hiçbir zaman bu dünyadan olmadı. Filmleri de öyle. Kubrick'in yönetmenliğini üstlendiği 2001: Bir Uzay Destanı filmi, 50 yıl sonra olacakları doğru tahmin etti.

Filmde geçen her detay, 2001 yılından daha sonra gerçeğe dönüşmüş olsa bile, iPad, düz ekran monitörler, video arama ve Siri benzeri HAL 9000 gibi detaylar Kubrick'in ne kadar öngörülü olduğunun birer kanıtı.

Filmde ayrıca henüz hayata geçmese de bir gün gerçekleştirilmesi planlanan uzay turizmi detayı da yer alıyor.

3. Azınlık Raporu (2002)

Philip K. Dick'in kısa hikayesi, 2002 yılında Steven Spielberg yönetmenliğinde Azınlık Raporu olarak vizyona girdi. Spielberg film için çok sayıda gelecek bilimci ile görüşmeler yaptı ve fikirler aldı. Filmde 2054 yılına ait detaylar oldukça çarpıcı.

Tom Cruise'un canlandırdığı karakter John Anderton'ın kullandığı teknolojiler tıpkı günümüzdeki jest tabanlı arayüz tasarımlarını andırıyor. 

Filmde ayrıca polislerin, suçu önceden öngören bir teknoloji kullanması da günümüzde geliştirilme aşamasında olan bir proje.

4. Mesajınız Var (1998)

1998 yapımı Mesajınız Var filmi, Tinder kullanımına gönderme yapıyordu.

Mesajınız Var vizyona girdiği sıralarda aşkı ya da arkadaşlığı arayan herkes göz teması, ufak konuşma girişimleri ve küçük hileler gibi eski yöntemleri kullanarak tanışabiliyordu. 

Jane Austen'ın 19'uncu yüzyılda kaleme aldığı romandan yola çıkarak sinemaya kazandırılan Mesajınız Var filmi, günümüzdeki çöpçatanlık alemi ile ilişkilendirilecek çok sayıda benzerlik taşıyor.

5. Geleceğe Dönüş II (1989)

Geleceğe Dönüş II filmindeki uçan araba ve uçan kaykay gibi teknolojiler bugün bile hayata geçmedi. Fakat sanal gerçeklik gözlükleri, mobil ödeme, düz ekran televizyonlar ve 3 boyutlu filmler günümüzde bilinen, sıradan teknolojiler.

Filmde Chicago Cubs beyzbol takımının 2015 yılında beyzbol şampiyonluk serisi World Series'i kazandığını gösteriyor. İlginç olan takımın 1 yıl gecikmeli olsa da World Series'i gerçekten kazanması.

6. Baş Belası (1996)

Jim Carrey'nin başrolünü oynadığı 1996 yapımı Baş Belası filminde, gelecekte Amerika'daki her hanenin televizyon, telefon ve bilgisayar gibi teknolojilere nasıl entegre olacağı konusu işleniyordu.

İnternetin herkes için erişilebilir olmadığı 1996 yılında, 20 sene sonra neler olacağı öngörüldü.

7. Devlet Düşmanı (1998)

Başrolünü Will Smith'in oynadığı 1998 yapımı Devlet Düşmanı, ABD hükümetinin insanları nasıl fişlediğini konu alıyordu.

Filmin konusu 2013'te Edward Snowden tarafından kamuoyuna açıklanan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı fişlemesi skandalı ile benzer yönler taşıyor. 

Edward Snowden, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın 2001 yılından bu yana Amerika vatandaşlarının dijital iletişim verilerini izlediğini ortaya çıkarmıştı.

8. Savaş Oyunları (1983)

1983 yapımı Savaş Oyunları filminde Matthew Broderick'in canlandırdığı genç bilgisayar korsanı David Lightman karakteri, istemeden askeri bir süper bilgisayara bağlanıyor ve küresel termonükleer savaşı oyununu başlatarak felaket sonuçlara yol açabilecek tehlikenin de fitilini ateşliyor.

Bilgisayar korsanlığı, siber savaş ve siber zorbalık gibi kavramlar günümüze ait gibi görünse de, 1983 yılında bu konuların bir filmde işlenmiş olması son derece ilginç.

Film ayrıca yapay zeka gibi teknolojilerin ne gibi tehlikeli sonuçlara yol açabileceğine uzaktan da olsa göz kırpıyor.

9. Sil Baştan (2004)

Geleceği tahmin eden filmlerin vazgeçilmez başrolü Jim Carrey, 2004 yapımı Sil Baştan filminde de başrol olarak karşımıza çıkıyor.

Filmde birbirlerine karşı hisleri soğumaya başlayan çift, hafızalarını sildirebilecekleri bir işlemden geçiyor. 

2017 yılında bir grup bilim insanı, insan beyninde yer edinen travmatik anıları silebilecekleri bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu. Toronto Üniversitesi'nde görevli profesör Sheena Josselyn, özel bir anının yer edindiği beyin bölgesinde hücre faaliyetlerini azaltarak travma etkilerini azaltabileceklerini söylüyor.

10. Şebeke (1976)

1976 yılında vizyona giren Şebeke filmi, o dönem televizyonlarda ya da medyada pek yer almasa da, medyaya yönelik işlenen bazı uyarılar dikkat çekiyor.

Ulusal televizyon kanalı UBS'nin düşük reyting oranları ile mücadele etmesini konu alan film Peter Finch'in hayat verdiği Howard Beale karakterinin canlı yayında yaşadığı sinir krizini ekranlara getiriyor. Sinir krizi ile bir anda popüler olan Beale'ye son derece gereksiz televizyon şovuna devam etme imkanı veriyor ve böylece izleyicilere tuhaf bir program izleme seçeneği sunuluyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak