Gelin başından konuşalım: Google, yapay zekâ için 'yasa' istiyor

Geleceği belirleyeceği düşünülen yapay zekâ ile ilgili somut adımlar atılıyor. Fakat kullanımı, nereye evrileceği, ufukta ne olduğu gibi pek çok sorun var. Google'ın yapay zekâ ile ilgili hazırladığı rapor, kötüye kullanım gibi pek çok şeye karşı önlem alınmasını öneriyor.

Gelin başından konuşalım: Google, yapay zekâ için 'yasa' istiyor

Yapay zekâ her yerde

Yapay zekâ her yerde

Efendim günümüzün en çok tartışılan konularından biri yapay zekâ... Herkes, yapay zekânın kullanılabileceği alanları hayal ediyor. Ortada milyonlarca fikir var. Şu an bile pek çok alanda kullanımıyla karşı karşıyayız. Yapay zekâlı robotlar, sürücüsüz araçlar ve çok daha fazlası çevremizi sarmış durumda. İnsandan öğrendiğini işleyip insana veren yapay zekâlar, karar verme mekanizmaları geliştirilen pek çok yapay zekâ ürünü ve dahası...

Geleceğin dünyası, kodlarla dönecek

Geleceğin dünyası, kodlarla dönecek

"Yapay zekâ, işimizi elimizden alacak mı?" gibi hayati sorular bir yana, dünyanın gelecekte kodlarla döneceğini, teknoloji sayesinde şimdikinden çok başka sabahlara uyanacağımız fikri herkesi heyecanlandırıyor.

Bu heyecanın temel dayanağı ise, elbette bilinmezlik...
 

Sınırları belli değil

Sınırları belli değil

Bilinmedik şeyler insanı ürkütür ve heyecanlandırır. Hepimiz bilinmeyenlere ilgi duyarız. Bilmediğimiz yerlerden çekinir, ancak keşfetmeyi de severiz. Geleceği kestirememek de insanlığın en önemli tetikleyicilerinden biri. Evrenin başlangıcına da evrenin sonuna da 'tam olarak bilemediğimiz için' ilgi duyuyoruz. Arada kalan şeylere de...

Yapay zekâda da böyle bir durum söz konusu. Gücünü ve ne yönde kullanılacağını bilemiyoruz. Üzerine çalışınca uçsuz ve yepyeni boyutlara gebe bir dünya daha açıyor önümüzde. Fakat bu dünyanın sınırlarının belli olmaması, büyük bir belirsizliği beraberinde getiriyor. 

Her yönde kullanılabilir

Her yönde kullanılabilir

Şu an bildiğimiz tek şey, yapay zekânın çok güçlü olduğu. Çok büyük bir potansiyeli var ve bu potansiyelin yönlendirilebileceği pek çok şey var. İnsanlığın tüm büyük keşifleri kadar belirleyici ve tehlikeli.

Her büyük buluşun arkasında sakladığı tehlikeyi bilirsiniz. Hepsi, insanlığın kaderini değiştirdi. Yapay zekânın da böyle bir potansiyeli var. Kontrol altında tutulmaz ve sınırları belirlenmezse, beklenmedik sonuçlara yol açabilir ve kötüye kullanımı, iyiye kullanımının önüne geçebilir.

İnterneti düşünün, getirilerinin yanında götürülerini hesaplayınca nelerle karşılaşıyorsunuz? 

Eğlenceli yönlerinin dışında

Eğlenceli yönlerinin dışında

Yapay zekâ, eğlenceli yönlerinin dışında kötü niyetli kişil veya kuruluşlar tarafından kullanıldığında insanlığa karşı tehlikeli bir silaha dönüşebilir.

Pek çok büyük kuruluş da yapay zekânın bu yönüne dikkat çekip, bilinmezin risklerinin azaltılmasından yana.

Google 'düzenleme' istiyor

Google 'düzenleme' istiyor

Örneğin Google, bu konuya dikkat çekmeye çalışıyor. Şirketin kurucularından Sergey Brin, paylaştıkları 30 sayfalık bir makaleyle yapay zekânın negatif yönlerine dikkat çekti.

Google, yapay zekânın kullanımının sınırlandırılması konusunda devletleri uyarmaya çalışıyor.

"Kullanımı sınırlandırılmalı"

"Kullanımı sınırlandırılmalı"

Google kurucusu Sergey Brin, devlet ve özel kuruluşların, yapay zekâyı kullanırken kişilik hakları ve özel hayat gibi faktörleri dikkate alması gerektiğini ifade ediyor.

30 sayfalık bu metinden anlaşılan o ki, yapay zekânın sınırsızlığı, Google gibi 'veri gizliliği ihlali' soruşturmalarından geçmiş bir şirketi bile endişelendirebilecek güçte. 

Nereye gidecek bu iş?

Nereye gidecek bu iş?

Fütursuz bir fütürizm dalgası içinde okyanusun ortalarına sürüklenen 21'inci yüzyıl insanlarının tamamının hayatını derinden etkileyecek olan yapay zekâ çalışmalarının nereye gideceğiyle ilgili belirsizlik, hepimizin üzerine düşünmesini gerektiren bir konu.

Devletler, Google'ın uyarısını dikkate alarak hareket eder ve yasal düzenlemeler yaparsa potansiyel tehlike önlenir.

Buz dağının görünen kısmı, yapay zekânın eğlenceli yönü ve yararı. Fakat görünmeyen kısmına saklanan zararları, epey derine uzanıyor.


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak