13.09.2011 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Genel Enerji bizimle ‘kurşun geçirmez’

Genel Enerji’de Mehmet Emin Karamehmet’in yeni ortağı olan yatırımcı Nat Rothschild, Wall Street Journal’a verdiği röportajda çok güçlü bir yönetim oluşturduklarını şu sözlerle belirtti: Eski BP CEO’su Tony Hayward CEO, bankacı Julian Metherell CFO ve ben de yönetimdeyim. Genel Enerji’nin yönetim kurulu tamamen “kurşun geçirmez”...

Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’in çoğunluk hissesine sahip olduğu Genel Enerji şirketinin yeni ortaklarından ünlü Rotschild ailesi mensubu Nat Rotschild, petrol işinde iddialı olduklarını söyledi.
Genel Enerji’nin yüzde 50’si geçen hafta İngiliz yatırım şirketi Valleres’e 2.1 milyar dolara satıldı. Irak’taki petrol sahalarında üretim için nakit ihtiyacı bulunan Genel Enerji’nin Valleres ile kurduğu yeni şirketin ismi Genel Energy PLC oldu.
İngiliz petrol devi BP’nin Meksika Körfezi’nde yaşanan sızıntı olayı sonrası görevden ayrılan eski CEO’su Tony Hayward’ın ortağı ve CEO’su olduğu İngiliz Vallares’in yeni şirkette yarı yarıya payı var. Hayward’ın CEO’su olduğu şirketin kurucuları arasında ise dünya zenginler listesinin en üst sıralarında yer alan Nat Rothschild bulunuyor. Nat Rotschild’in Genel Enerji’deki payı yüzde 6.67 seviyesinde.

Fransa’dan Endonezya’ya kadar
Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Nat Rotschild’in dünyasına ışık tutan bir röportaj yayınladı. WSJ, “Nat Rothschild’in dünyası Endonezya’daki kömür madenleri ve Sibirya’daki alüminyum tesislerinden Fransa’daki üzüm bağları içindeki efsanevi şatosuna kadar çok geniş bir alana yayılıyordu. Şimdi daha da büyüdü. Geçen hafta Rothschild dünyanın son büyük petrol rezervleri için Kuzey Irak’a girdi” diye yazdı. Rothschild Genel Enerji’de eski BP CEO’su Tony Hayward’ın CEO, ortaklardan bankacı Julian Metherell’in CFO, kendisinin de yönetimde olacağını belirterek, Genel Enerji’nin yönetim kurulunun tamamen “kurşun geçirmez” olacağını söyledi.
Yatırım şirketi Vallares ile Genel Enerji birleşmesinin 4 milyar dolarlık bir şirket yarattığını hatırlatan WSJ, “Ancak bu yatırım Londra’da eleştirilerle karşılaştı. Eleştiriler, Vallares gibi yatırım şirketlerinin ‘kapalı kutu’ gelişmekte olan ülke şirketlerinin Londra Borsası’na kabul edilmesi için bir kapı görevi gördüğü şeklinde” yorumunda da bulundu.

‘Şirketi daha da geliştireceğiz’
Rotschild, bu eleştirilere, “Bu çok basit bir bakış açısı. Biz Vallares ile şirketlerin sadece halka açılmasına vesile olmuyoruz. Bu şirketleri, yatırımcılarımız adına daha da geliştiriyoruz. Tony Hayward kişisel servetinin önemli kısmını bu şirkete bağlayacak” yanıtını verdi.
WSJ’ye verdiği röportajda Rothschild, Tony Hayward ile tanışmasının ardından petrol işine girmeye karar verdiğini anlattı. Vallar modelinden yola çıkan ikili Vallares şirketini kurdu ve Genel Enerji’ye ortak oldu.Eton ve Oxford’da öğrenim gördü


Wall Street Jorunla İsviçre’nin Klosters kentinde yaşayan Rotschild’in, bu yıl işleri için özel jetinde 700 saat uçacağını yazdı. Sunday Times gazetesinin hazırladığı İngiltere’nin en zengin 1000 ismi listesinde 67’nci sırada olan Rotschild’in serveti 1 milyar pound civarında... WSJ, “Nat Rothschild, Vallares’in yaptığı son anlaşma sayesinde daha da zengin olacak. İlk olarak yüzde 6.67 hisse için 100 milyon dolar civarında para yatırdı. Şu an hissesinin değeri 230 milyon dolar” yorumunda bulundu. 
Lord Jacob Rothschild’in tek erkek oğlu olan Nathaniel Victor James Rothschild, 1971 doğumlu. İngiltere’nin en ‘elit’ okullarından Eton ve Oxford mezunu. 


Amaç, iki şirketi  FTSE 100’de görmek
Rothschild iş hayatına yatırım bankası Lazard’da başladı. 1996 yılında Atticus Capital’in ortağı olarak hedge fon dünyasına adım attı. 2002 yılında Rus milyarder Deripaska ile ortaklığa giderek alüminyum devi UC Russal’ın hâkim hissedarı oldu. 2009 yılında Rothschild kendi hedge fonu Attara Capital’ı kurdu. Vallar adlı bir yatırım şirketi kurarak madencilik yatırımlarına girişti. Endonezya’daki kömür madeni yatırımı 3 milyar doları buldu. Rothschild amacının Vallar ve Vallares şirketlerinin Londra Borsası’nın en büyük şirketlerinden oluşan FTSE 100 endeksine girmesi olduğunu da anlattı.  

Bir kasa Rothschild şarabı 43 bin sterlin

Nat Rothschild, Fransa’nın Bordeaux şehrindeki ünlü şato, ‘Chateau Lafite Rothschild’in de sahiplerinden. Bu şatonun üzüm bağlarında yetişen üzümlerden yapılan şaraplar dünyanın en pahalı ve aranan şarapları arasında. Bu şatoda 2009 mahsulü üzümlerden yapılan bir kasa şarap geçen yıl Hong Kong’da 43 bin sterline satıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0