Gündem
17.02.2011 - 14:45 | Son Güncelleme: 17.02.2011-15:40

Genelkurmay 'yok' dedi ama...

Bir yüzbaşının askerleri karşısına dizip ellerine verdiği hedef tahtasına ateş eden Yüzbaşı'nın görüntüleri Türkiye'yi ayağa kaldırdı.

Genelkurmay Başkanlığı olayla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu, böyle bir atış eğitimi olmadığını açıkladı. Ancak Özel Kuvvetler'de yeralan subay ve astsubayların 'güven atışı' diye adlandırılan benzer atış görüntüleri bundan önce medyada yeralmıştı...

Sitene Ekle

Özel Kuvvetlerin yaptığı eğitim ve gösteriler, geçtiğimiz yıllarda televizyonlarda haber bültenlerine birçok kez konu oldu. 2003 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı kapılarını basına açmış, özel timler o gösterilerde aldıkları eğitimleri, güven atışları da dahil başarıyla sergilemişti.

GÜVEN ATIŞI NEDİR İki adet bordo bereli karşı karşıya geçer. İlk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.

Diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder. Yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder. Mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.

GENELKURMAY AÇIKLAMASI “Yapılan araştırma sonucu, olayın Şırnak/Akçay'da konuşlu 6'ncı Motorize Piyade Tugayı'nın Seslice'deki üs bölgesinde meydana geldiği tespit edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin atış yönergelerinde bu şekilde bir atış eğitimi yer almamaktadır. Ancak 'güven atışı' olarak adlandırılan bir atış şekli, önceki yıllarda bizzat adı geçen personelin de katıldığı bir gösteride, TSK Özel Kuvvetler personeli tarafından icra edilmiş ve televizyonlarda da gösterilmiştir. Anılan subay hakkında gerekli işlem başlatılmıştır.

 Genelkurmay skandal talimi yapan komutan hakkında gerekli işlem başlatıldığını bildirdi.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 


Etiketler: Genelkurmay
Bilgi YarışmasıGündüz ve gecenin eşit olma haline ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangi spor kulübü İzmir'de değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX