Gerçek Game of Thrones hayranları için macera finalden sonra da devam edecek

Game of Thrones'un final sezonuna ramak kalmışken tüm hayranları hem heyecanlı hem de buruk. Fakat dizinin bitiyor olmasından kaynaklanan üzüntüyü bir nebze de olsa hafifletecek bir haber var: George R.R. Martin'in "Hikayeyi sürdürme konusunda hala istekli ve doluyum" açıklaması ve çekimleri başlayan spin-off dizisi...

Gerçek Game of Thrones hayranları için macera finalden sonra da devam edecek

"Westeros'tan ayrılmıyorum"

"Westeros'tan ayrılmıyorum"

Martin'in 1991 yılında yazmaya başladığı 'Buz ve Ateşin Şarkısı' serisinin ilk kitabı, 1996 yılında piyasaya sürülen 'Taht Oyunları' oldu.

Fantastik türdeki bu roman 2011 yılında dizi olarak uyarlandı ve şimdi 8. sezonuyla final yapmaya hazırlanıyor.

George R.R. Martin ise dizinin final yapması konusunda "Son sezon olması gerektiğini düşünmüyorum ama durum bu. Diziye sanki daha geçen hafta başlamış gibiyiz. Zaman çok hızlı geçti. Dizi için son sezon olduğunu biliyorum fakat benim için bir son değil. Kitap yazma konusunda hala doluyum. 8 sezonluk çekimler esnasında 5 yeni kitap gördük. Sanırım herkes Westeros'u terk ederken ben hala buralarda olacağım" dedi.

Gemiyi en son kaptan terk eder

Gemiyi en son kaptan terk eder

Game of Thrones'un bitişinin ardından şu anda izlediğimiz sürecin binlerce yıl öncesini anlatacak bir spin-off çekilecek.

Fakat daha da önemlisi, kitap serisi de devam ediyor olacak. Kış Rüzgarları (The Winds of Winter) ve Bahar Rüyası (A Dream of Spring) kitapları henüz yayımlanmadı.

Yani bizler için Game of Thrones'un 8. sezonuyla beraber hikaye bitiyor olabilir ama George R.R. Martin, yeni bir evren yaratan her yazar gibi ömrünün sonuna kadar eseriyle uğraşmaya ve yeni hikayeler eklemeye devam edecek gibi görünüyor.

70 yaşındaki Martin, ömrü yettiğince 'Buz ve Ateşin Şarkısı' olarak başlayan bu evren hakkında yeni hikayeler yazmaya devam edecek.

Ölümünden sonra ise ailesinden birileri ya da Martin'in güvenip emanet edeceği bir yazar ya da ekip, bu hikayeyi devam ettirecek mi göreceğiz.

George R.R. Martin şanslı bir yazar

George R.R. Martin şanslı bir yazar

Fantastik roman yazarlarının çoğu, eserlerine hak ettiği değerin verildiğini göremeden bu dünyadan göçüp gidiyor. Öldükten çok sonra eserleri sinema, televizyon gibi araçlar sayesinde geniş kitlelere ulaşıyor.
 

George R.R. Martin ise romanlarının ekrana aktarıldığına hayattayken şahit olan, hatta hikaye henüz bitmemişken ve hala yazılırken dizisi çekilen bir yazar. Bu açıdan şanslı. Biz de okurlar ve izleyiciler olarak hayran olduğumuz yapımın yazarıyla aynı dönemde yaşadığımız için şanslıyız.

Örneğin J.R.R. Tolkien, Orta Dünya'yı, mitolojik hikayeler anlamında eksik olan ülkesi İngiltere'ye adamıştı. Her ne kadar yazıldığı dönemde de büyük hayranları olsa da, şimdiki gibi dünyaca ünlü değildi.

Tolkien öldükten yıllar yıllar sonra film çekim tekniklerinin de gelişmesiyle sinemaya kusursuz şekilde uyarlanan Yüzüklerin Efendisi, Orta Dünya'nın bir kısmına ışık tuttu ve dünyanın her yerinden fanatik hayranlar edindi.

Tolkien gibi bir yazarın buna şahit olamadığını düşününce, Martin'in kendini şanslı sayması gerekiyor.

Bu makaleye ifade bırak