13.07.2018 21:00 | Son Güncelleme:
AA

Gerilim tırmanıyor! Ülkeye dönüşlerinde tutuklandılar

Pakistan eski Başbakanı Nawaz Sharif ve kızı Maryam Sharif, ülkeye dönüşlerinde Lahore Havalimanı'nda tutuklandılar.

Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, hakkında verilen  hapis cezasının ardından ülkesine dönerek teslim oldu. 

Tedavi olan eşini ziyaret için gittiği Londra'dan bu sabah ayrılan  Şerif aktarma yaptığı Abu Dabi'den 2 saat rötarlı şekilde Lahor kentine geldi.

Hakkında açılan 3 davadan ilki olan "Avenfield davası" sonucunda 10  yıl hapis ve 8 milyon sterlin cezaya çarptırılan 68 yaşındaki Şerif'e, aynı  davadan 7 yıl hapis ve 2 milyon sterlin ceza alan kızı Meryem de eşlik etti.

Şerif'in "Pakistan'a dönüp hapse gireceğim" açıklamasının ardından  partisi Pakistan Müslüman Ligi - Navaz (PML-N) eski liderlerini karşılamak için  ülke genelinde çağrıda bulundu ancak Şerif, toplanan kalabalığı selamlayamadan  tutuklandı.

Şerif ve kızı uçağa binen Federal Soruşturma Bürosu (FIA)  yetkililerince pasaportları alınarak havalimanında bulunan özel uçağa bindirildi.  İkili hapis cezasının infaz edileceği Adiala hapishanesine götürülmek üzere  başkent İslamabad'a doğru yola çıkarıldı.

Protesto ve karşılamanın yapılacağı Lahor kenti ise güvenlik çemberine  alındı. Gösterilerde şiddet olaylarının yaşanmaması ve kalabalığın güvenliği için  binlerce polis görevlendirildi. Ayrıca, şehirde bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Kent genelinde Şerif'in gelişi öncesinde PML-N ile bağı olanlara  yönelik operasyonlarda gözaltı sayısı 378'e yükseldi.

YOLSUZLUK VE RÜŞVET İDDİASIYLA YARGILANIYOR

Panama'da bulunan off shore hesaplarına ait bilgilerin paylaşıldığı  Panama Belgeleri skandalında 3 çocuğunun adı geçen Şerif, 2017'de Anayasa  Mahkemesi tarafından Başbakanlık görevinden alınmıştı.

Kaynağı belli olmayan para elde edip bunlarla yatırım ve satın alma  yaptığı iddia edilen Şerif hakkında 3 yolsuzluk ve rüşvet davası açıldı.

Davalardan ilki olan Avenfield davası 6 Temmuz'da sonuçlandı ve Şerif  10 yıl hapis ve 8 milyon sterlin, kızı Meryem ise 7 yıl hapis ve 2 milyon  sterlin, damadı Muhammed Safdar ise 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İddiaya göre, Şerif, üç oğlu, damadı ve eski Maliye Bakanı İşhak Dar,  Londra'da bulunan Avenfield apartmanından yasa dışı yollarla daireler almıştı.  Şerif, mahkemede bu dairelerin kendisine ait olduğunu reddetmiş ve çocuklarının  daire sahibi olduğunu ise kabul etmişti.

Şerif hakkında açılan diğer davaların ise gelecek aylarda sonuçlanması  bekleniyor.

3 KEZ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Navaz Şerif, ilk defa 5 yıllık görev süresini dolduran hükümeti kuran  başbakan olarak ülke tarihine geçti. İlk olarak 1990'da eski Başbakan Benazir  Butto'dan boşalan başbakanlık koltuğuna oturan Şerif, 1993'te istifa etti.  İstifa, kooperatiflerin yaklaşık 1 milyon kişinin parasını batırması ve  Cumhurbaşkanı Gulam Işhak Han ile Şerif arasında yaşanan anayasa krizi ardından  çıkan darbe söylentileri sonucunda geldi.

Şerif'in ikinci dönemi ise askeri darbeyle sona erdi. Hindistan ile  Keşmir'de yaşanan savaşın ardından Şerif, Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref'i  görevinden aldı. Bu haberi, Sri Lanka'dan dönerken öğrenen Müşerref, kendisine  bağlı askerlerle darbe yaparak ülkede yönetime el koydu. Şerif, darbenin ardından  kurulan mahkemede idama mahkum edilse de Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın  girişimiyle bu ülkeye 10 yıl sürgüne gönderildi.

Sürgünden 2007'de mahkeme kararıyla dönen Şerif 2013'te yapılan  seçimde yeniden başbakan oldu. Şerif, kurduğu hükümete 4 yıl başbakanlık  yapabilirken, yerine 2017'de Şahid Hakan Abbasi atandı. Abbasi, Şerif'in  hükümetiyle devam ederek 5 yıllık görev süresini tamamladı.

Bu habere ifade bırak
  • 5Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 4Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy11