Kütahya

Yerel Haber
14 Ocak 2018 - 11:46

Gezi Adı Altında Fetö'ye Kişi Başı 5 Bin Avro Taşımışlar

Kütahya'da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan bir iş adamıyla ilgili hazırlanan iddianamede, Türkiye'den yurt dışına paraların nasıl çıkarıldığına ilişkin detaylara yer verildiİddianameye giren bir tanık ifadesinden:"Örgüt içinde yer aldığım dönemlerde sık sık gezi amaçlı 30 kişilik gruplarla yurt dışındaki örgütün okullarına gidilirdi. Bu gezilerin asıl amacı, himmet, bağış, kurban, burs adı altında toplanan paraları yurt dışına çıkarmaktı""Geziye katılan her bir kişiye 5 bin avro para dağıtılırdı. Herhangi bir şekilde kayda sokulmayan bu paralar, yurt dışına çıkarılır, gezi amaçlı gidilen ülkeye varıldığında örgütün okuluna intikal edildiğinde bu paralar toplanırdı"

KÜTAHYA (AA) - MUHARREM CİN - Kütahya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan bir iş adamı hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün topladığı paraların yurt dışına nasıl çıkarıldığına ilişkin detaylar dikkati çekti.

"Terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan G.Ö. hakkında Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede bazı tanıkların ifadeleri yer aldı.

İddianamede, iş adamının örgütün ana mütevelli heyetinde bulunduğu belirtildi. Kentte örgüte ait yaklaşık 500 öğrenci evi bulunduğu, üniversiteye kayıt dönemlerinde belirlenen öğrencilerin önce FETÖ'ye ait öğrenci yurtlarına alındığı, ikinci dönem ise söz konusu evlere dağıtıldığına yer verilen iddianamede, öğrencilerden para alınmasına rağmen, esnaftan öğrenciler için burs adı altında para ve gıda maddeleri toplandığı, Kütahya il merkezinin 7 alt bölgeye ayrıldığı, her bölgeye bir bölge imamı atandığı, altlarında yurt, okul ve dershane müdürleri bulunduğu vurgulandı.

İddianamede ifadesine yer verilen S.A, 1994 yılından itibaren örgütün toplantılarına katılmaya ve kurbanlarını buraya vermeye başladığını anlattı.

FETÖ'nün il genelinde oluşturulan yapılanma çerçevesinde hareket ettiğini dile getiren S.A, şunları kaydetti:

"Örgüt içinde yer aldığım dönemlerde sık sık gezi amaçlı 30 kişilik gruplarla yurt dışındaki örgütün okullarına gidilirdi. Bu gezilerin asıl amacı, himmet, bağış, kurban, burs adı altında toplanan paraları yurt dışına çıkarmaktı. Geziye katılan her bir kişiye 5 bin avro para dağıtılırdı. Herhangi bir şekilde kayda sokulmayan bu paralar, yurt dışına çıkarılır, gezi amaçlı gidilen ülkeye varıldığında örgütün okuluna intikal edildiğinde bu paralar toplanırdı. Geziye katılanlar, otel yerine cemaatin okulunda misafir edilirdi."

Bölge imamlarının organize ettiği bu gezilere katılanlara yurt dışında gidilen okullardaki yabancı uyruklu öğrencilerin gösterildiğini, okulun gezdirildiğini belirten tanık S.A, "Geziye katılanlardan yeniden okul için sadaka adı altında para toplanırdı ve makbuz verilmezdi. Kurban Bayramı öncesinde il imamları, bölge imamlarına kurban kotası belirler, bölge imamı da bu kotayı, altlarındaki dershane, okul ve yurt müdürlerine paylaştırırdı." ifadesini kullandı.


KütahyaYerel Seçim Sonuçları

Kütahya Hava Durumu

-6°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.