28.01.2016 23:10 | Son Güncelleme:

GİB trafik cezası ve HGS bakiye sorgulama nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan trafik cezası sorgulamanızı yapabilirsiniz. PTT müşteri hizmetlerinden de HGS bakiye sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı haberimizden öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde köprü ve otoyol hizmetlerini kullanabilmek için hizmet bedeli ödemeniz gereklidir. Yani köprü ve otoyollardan geçebilmek için belirli ücretler ödemeniz gereklidir. Devlet köprü ve otoyol ücretlerini alabilmek için daha öncelerden KGS ve OGS sistemlerini kullanmaktaydı. Ama son yıllarda bu sistemlerin biraz yavaş kalmasından dolayı köprü ve otoyol girişlerinde sıralar oluşmaya başlamıştır. Devlet bu durumun önüne geçebilmek için bu sistemleri kaldırıp HGS yani hızlı geçiş sistemini devreye sokmuştur. Bu sistem sayesinde köprü ve otoyol girişlerinden seri bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Bu sistemi kullanabilmek için ilk olarak PTT kurumlarına veya HGS ile anlaşmalı bankalara gitmeniz gereklidir. Buralardan aldığınız HGS çipini aracınızın ön camına taktıktan sonra HGS sisteminden geçiş yapabilirsiniz. Bu sistem ile geçiş yaptığınızda HGS sisteminizdeki bakiyenizden geçiş ücretini almaktadır. Bu sayede sürücüler köprü ve otoyol girişlerinde durmadan seri bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. HGS ile tüm işlemlerinizi PTT kurumlarından gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama, geçiş ihlali sorgulama ve bakiye yükleme gibi işlemlerin hepsini PTT kurumlarına giderek gerçekleştirebilirsiniz.
 
Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız. 
 
TRAFİK CEZASI ÖDEME İÇİN TIKLAYINIZ!
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.
 
Son zamanlarda internet teknolojinin gelişmesi ve bu kadar yaygınlaşmasından sonra internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin sayısı da artmıştır. HGS ile ilgili işlemlerinizi PTT kurumlarından gerçekleştirebildiğiniz gibi internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. HGS müşteri hizmetlerinin internet sitesinden HGS bakiye sorgulama ve geçiş ihlali sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için öncelikle HGS müşteri hizmetlerinin internet uygulamasına giriş yapmanız gereklidir. İnternet üzerinden HGS müşteri hizmetlerinin internet sayfasına giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan müşteri hizmetleri giriş bölümünü seçmelisiniz. Sisteme kayıtlı bir üyeliğiniz bulunuyor ise bu bölümden sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer bir üyeliğiniz yok ise öncelikle bir üyelik almanız gereklidir. Sol tarafta bulunan bölümden üye olun linkini tıkladıktan sonra üyelik açma sayfası açılacaktır.
 
Bu sayfaya T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı, e-posta adresinizi girdikten sonra bir şifre oluşturmanız gereklidir. Son olarak da ekranda gördüğünüz güvenlik kodunu da gerekli yere girerek üyelik alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Üyelik aşma işlemini gerçekleştirdikten sonra giriş sayfasına e-posta adresinizi, şifrenizi ve güvenlik kodunu girerek giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra HGS bakiye sorgulama işlemini ve başka bir çok HGS işlemini gerçekleştirebilirsiniz. HGS geçiş ihlali sorgulama işlemini de ana sayfada yer alan geçiş ihlali sorgulama bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra sorgulama yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını girmeniz gereklidir. Daha sonra ekranda gördüğünüz güvenlik kodunu da gerekli yere girerek HGS geçiş ihlali sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
 
HGS bakiye sorgulama işlemini PTT kurumlarına giderek veya anlaşmalı bankalardan gerçekleştirebilirsiniz.  İnternet üzerinden HGS bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için PTT kurumunun HGS bakiye yükleme internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra üye olmadan yükleme yapabilmek için ana sayfada yer alan üye olmadan bakiye yükleme seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfadan HGS seçeneğini seçtikten sonra plaka numarası, vergi numarası ve pasaport numarası bilgilerinden bir tanesini sisteme girmelisiniz. Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra yükleme işlemine başlayabilirsiniz.
 
Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme
 
Trafikte trafik kurallarına uymanız gereklidir. Eğer trafik kurallarına uymazsanız ve trafik polisler tarafından yakalanırsanız trafik cezası alırsınız. Trafik cezası almamanız için trafik kurallarına uymanız gereklidir. Trafikte eğer trafik cezası yerseniz bu size makbuz olarak yazılır. Ama eğer ceza plakanıza yazılır ise bunu Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubesine giderek sorgulayabilirsiniz ve ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden de trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemini gelir idaresi başkanlığının internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile borç ödeme seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfaya bazı bilgilerinizi girerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Açılan sayfaya ilk olarak sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını girmelisiniz. Eğer özel plakanız var ise bunu seçeneklerde belirtmelisiniz. Daha sonra T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı sisteme girmeniz gerekmektedir. Son olarak da tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak sisteme girdikten sonra sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Sorgulama işleminden sonra eğer bir borcunuz bulunuyor ise bunu anlaşmalı bankalardan kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. 
 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0