Pazar

05.08.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 05.08.2018-1:30

Giyilebilir porselen

Yemek ve fincan takımlarından aşina olduğumuz porselen, mücevher sektörüne girdi. Hong Kong’lu mücevherci Wallace Chan’in ürettiği, çelikten beş kat dayanıklı porselen, değerli takıların vazgeçilmezi olmaya aday.

Sitene Ekle

CEYDA ULUKAYA ceyda.ulukaya@milliyet.com.tr

Wallace Chan, dünyanın en özel taşlarını kullandığı mücevher tasarımlarıyla bilinen bir isim. Son eseri, yedi yıldır üzerinde çalışarak geliştirdiği dayanıklı porselenin ana malzemesini oluşturduğu mücevherler oldu. Kendi ismini taşıyan Wallace Chan Porselen’in formülünü tabii ki paylaşmıyor fakat New York Times’a verdiği röportajdan, porselenin geleneksel yöntemlerden farklı olarak çok daha yüksek ısılarda fırınlanmasıyla daha dayanıklı ve parlak bir hal aldığını öğreniyoruz. Metal malzemelerin değerli taşların renklerinin yoğunluğunu vurgulamakta yetersiz kaldığını düşünen Chan, bu yüzden porselene yönelmiş. Fakat porselene ilgisi, çocukluğuna dek uzanıyor; kardeşleriyle birlikte yalnızca plastik kaşık kullanmalarına izin verildiğini, sadece yetişkinlerin porselen kaşıklarla yemek yediğini anlatıyor. Bu yüzden porselen, hafızasında hep dokunmak istediği, değerli bir malzeme olarak yer etmiş. Chan’in ürettiği porselenin mücevher sektörünün geleceğinde belirleyici olacağı yorumları yapılıyor. Kasım ayında satışa çıkması planlanan porselen mücevherlerin fiyatı ise henüz belli değil.


Etiketler: New York, Hong Kong
Oltu taşı ile bilinen oltu ilçesi hangi ilimize bağlıdır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.