12.10.2018 19:10 | Son Güncelleme:
AA

Göbeklitepe'ye gideceklerin dikkatine! Bundan sonra...

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan ve 12 bin yıllık  geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe'nin, üst  çatıdaki tadilat nedeniyle 13 Ekim'den itibaren 08.00 ile 11.45 saatleri arasında  ziyarete açık olacağı bildirildi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Göbeklitepe'nin  iklimsel koşullardan etkilenmemesi ve ziyaretçilerin alanı daha rahat ziyaret  edebilmesi amacıyla üst çatı örtülerinin yapımına 2016 yılının haziran ayında  başlandığı ve 2018 yılında tamamlanarak mart ayında ziyarete açıldığı  hatırlatıldı.

UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesinde yer alan ören yerinde ziyarete  açık olan "GT1 numaralı" bölümün, üst çatı kısmının değiştirilmesinin  kararlaştırıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tadilat çalışmalarının bu mevsimde tercih edilmesinin sebebi ise  membran serme ve germe işlemlerinin belirli bir sıcaklık düzeyinde yapılmasının  teknik zorunluluğudur. Ancak alan ziyaretini önceden programlamış seyahat  acenteleri ve münferit ziyaretçilerin mağdur olmaması adına, 13 Ekim'den  itibaren, belirli şartlar altında Göbeklitepe Ören Yerine 08.00 ile 11.45  saatleri arasında ziyaretçiler kabul edilecektir. Belirtilen saatler dışında ise  alana ziyaretçi kesinlikle alınmayacaktır. Öte yandan, ziyaretçi yığılmalarını  önlemek için GT1 alanında her grubun ziyareti 15 dakika ile sınırlandırılmış  olup, ziyaretçi karşılama merkezi ve canlandırma merkezi ise 08.00 ile 12.00  saatleri arasında gruplara süre kısıtlaması olmadan hizmet vermeye devam  edecektir."

Açıklamada, alanda çalışmalar devam ettiği sürece teknik bir takım  zorunluluklar nedeniyle toplamda 3 günü aşmamak ve farklı günlerde olacak şekilde  ayarlanmak üzere tam gün kapatmanın da söz konusu olabileceği aktarıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0