09.11.2017 15:41 | Son Güncelleme:
AA

Gök bilimciler "ölmeyen" yıldız keşfetti

Gök bilimciler, süpernova patlamalarının ardından yok olmadan varlığını sürdürebilen yıldız keşfetti.

ABD'nin California eyaletindeki Las Cumbres Gözlemevinde (LCO) faaliyet gösteren bir grup araştırmacı, 50 yıldan uzun sürede birkaç kez patladığı halde yok olmayan bir yıldızın varlığını tespit etti.

Araştırmacılar, ilk kez 2014'te keşfedilen ve "iPTF14hls" koduyla  anılan süpernova patlamasının ardından sönmeye başlayan yıldızın birkaç ay sonra  yeniden canlandığını gözledi.

Bunun üzerine yıldızla ilgili tarihsel kayıtları inceleyen bilim  adamları, süpernovanın olduğu yerde 1954'te başka bir süpernova patlaması  yaşandığını, yıldızın bu patlamanın ardından da bir şekilde varlığını koruduğunu  fark etti.

Daha detaylı bilgi edinmek üzere Hawaii'deki Keck Gözlemevinin ileri  spektrometre enstrümanlarıyla incelemeler yapan bilim adamları, patlamanın bugüne  kadar gözlenenlerden farklı olduğunu, ilk başta hidrojen ağırlıklı çekirdeğin  çökmesiyle oluşan normal süpernovalar gibi göründüğünü fakat parlama ve  sönmelerin olağandan beş kez yavaş gerçekleştiğini belirtti.

Araştırmanın baş yazarı Iair Arcavi, "Bu süpernova, dev yıldız  patlamalarının işleyişiyle ilgili tüm bildiklerimizi boşa çıkarıyor." ifadelerini  kullandı.

Araştırmacılar, bunun "Titreşimsel Eş Kararsız Süpernova" olarak  adlandırılan bir süpernova tipinin örneği olabileceği görüşünde. Bu teoriye göre,  özellikle evrenin erken oluşum döneminde yıldızlar o kadar büyük ve sıcaktı ki,  bazılarını çekirdeklerinde "anti-madde" oluşuyordu. Bu durum, yıldızları bir  yandan aşırı dengesiz hale getirerek sürekli patlamalara yol açarken diğer yandan  yıldızın nihai bir patlamayla bir kara delik tarafından yutulup yok olmadan önce  enerjisinin yenileyerek yaşamasını sağlıyordu.

Araştırmanın yazarlarından LCO Süpernova Gözlem Grubu lideri Andy  Howel, bu tür patlamaların yalnızca evrenin erken oluşum evresinde görüldüğüne  dikkati çekerek, "Bu, günümüz dünyasında bir dinozorla karşılaşmak gibi bir şey.  Gözünüzle görseniz bile gerçek mi diye şüphe edeceğiniz bir durum."  değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmanın sonuçları "Nature" dergisinde yayımlandı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0