Gökçe Bahadır'ın şarkıcılıktaki hedefi ne?

Gökçe Bahadır'ın geçen yıl Aykut Gürel'in proje albümüyle müzik dünyasına adım atması oldukça sürpriz bir gelişmeydi. Ancak iddialara göre Bahadır, beklediği ilgiyi göremediği için şarkıcılık kariyerini noktalamış...

Gökçe Bahadır'ın şarkıcılıktaki hedefi ne?

"O artık şarkıcı oldu"

"O artık şarkıcı oldu"

Gökçe Bahadır'ın 'Hayat Bilgisi'yle başlayıp 'Yaprak Dökümü'yle yükselişe geçen oyunculuk kariyeri 'Kayıp Şehir'le zirve yapmıştı. Ve zirvedeki oyunculuğunu 'Ufak Tefek Cinayetler'de de devam ettirmeyi başarmıştı.

Ancak ne olduysa oldu, Bahadır 'şarkıcı' olmaya karar verdi. En azından biz Türkler, bu haberi "Oyunculuğa ara verdi, o artık şarkıcı oldu" şeklinde algıladık.

Selçuk Yöntem ve Bergüzar Korel gibi

Selçuk Yöntem ve Bergüzar Korel gibi

Aykut Gürel'in proje albümünde 10 şarkı seslendiren Bahadır, kafaları karıştırmıştı. Oyunculuğu bırakıp şarkıcılığa geçtiği düşünülmüştü. Özellikle de 'Sana Doğru' klibinin iddiası sayesinde hepimiz aynı hataya düştük açıkçası.

Halbuki gerçek, sandığımız gibi değil. Aykut Gürel, geçtiğimiz yıllarda Selçuk Yöntem ve Bergüzar Korel'le yaptığı proje albümüne bu kez de bir başka oyuncu, Gökçe Bahadır'la devam etmişti.

Müzikten vazgeçtiği konuşuluyor

Müzikten vazgeçtiği konuşuluyor

Ama Gökçe Bahadır'ın 'iddialı bir şarkıcı' potansiyeli taşıması oldukça ilgi çekici bulundu. Ve böylelikle Bahadır'ın müzikte iddialı olduğu yazıldı, çizildi.

Dünyayı baştan fethetme amacı taşımayan, bir proje olduğunu buram buram hissettiren bu albüm için iki konser veren şarkıcı bir süredir sessizliğe büründü. Bunun üzerine de bazı internet sitelerinde Gökçe Bahadır'ın müzikten vazgeçtiğine dair çeşitli haberler yayınlandı.

'Sana Doğru' Youtube'ta 6 milyonu devirmiş

'Sana Doğru' Youtube'ta 6 milyonu devirmiş

Haberlerde Bahadır'ın, şarkıcılık kariyerinde beklediği ilgiyi görmemesi üzerine hayal kırıklığı yaşadığı, müzik yolculuğunu noktaladığı, bir daha albüm yapmayacağı, sahnelere veda ettiği iddia edildi.

Evet, bu iddiaların birçoğu gerçek de olabilir ayrıca. Bir proje albüm iddiasızlığında da olsa Bahadır'ın beklediği ilgiyi görememiş olması gayet olası.

Mesela 'Sana Doğru' klibi 5 ay içinde 6 milyon kez izlenmiş/tıklanmış. Bu rakam, belki de onun hedefinin çok altında olabilir.

Cover yerine 'sıfır beste'leri tercih ederdi

Cover yerine 'sıfır beste'leri tercih ederdi

Ama zaten daha da önemli olan şu: Gökçe Bahadır, şarkıcı olmayı çok istese, Aykut Gürel'in proje albümü yerine tek başına hareket ederdi. Çok daha çeşitli isimlerle çalışır, cover şarkılar yerine 'sıfır beste'lerle müzikte şansını denerdi.

Sonuçta 'ilk albüm'lerin önemini gayet iyi biliyoruz. Klişe ama gerçek, ağaç yaşken eğiliyor. İlk albümünüz iddialıysa, umut veriyorsa o zaman yola daha da güçlü devam etmeniz çok daha olası.

İlgi uyandırmanız, şaşırtmanız lazım

İlgi uyandırmanız, şaşırtmanız lazım

Kaldı ki iyi ve kaliteli prodüksiyonlar tek başına yeterli değil. Şarkıcılık alanında marka olmak istiyorsanız her şeyden önce doğru şarkılar seçmeniz gerekiyor.

İlgi uyandırmanız lazım. Ve tek bir şarkı da değil, albümünüz sizin müzikal yolculuğunuza dair ipuçları vermeli. Dikkat çekici, yenilikçi olmanız şart.

Cover'lar artık klişeleşti

Cover'lar artık klişeleşti

Gökçe Bahadır, gayet kaliteli bir albüme imza atsa da 'cover şarkı'lar artık son derece klişeleşmiş durumda. Bir pop şarkısını rock'a çevirseniz bile yeterli değil. O yollarda çok yürünüldü. Artık çok daha şaşırtıcı cover'lar gerekiyor.

Üstelik Bahadır gibi vokal performansı kötü olmasa da asla öyle ahım şahım olmayan bir şarkıcı için 'dikkat çekici olmak' en önemli kriter.

Bakınız Simge Sağın...

Bakınız Simge Sağın...

Bir de şarkıcılıkla oyunculuk farklı kafalar, belki de Bahadır bunu hatırlamalı. Tek bir şarkıyla ya da albümle dikkat çekmemiş olmanız, sizin başarısız olduğunuzun kanıtı değil. Doğru nokta atışı yapmamışsınızdır, hepsi bu.

Simge Sağın'ın 2018'deki -gecikmeli- başarısı bence bu konuda en somut örnek. Eğer Simge, 2011 tarihli 'Yeni Çıktı' albümü sonrası "Tutmadı bu yaaa" kafasıyla hareket etseydi 'Öpücem'leri, 'Yankı'ları, 'Miş Miş'leri de duyamazdık. 

Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsa...

Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsa...

Gökçe Bahadır, şarkıcı olmayı gerçekten istiyorsa asla pes etmemeli. Şarkıcılıktaki hedefini doğru belirlemeli. Oyunculuk kariyeri kadar şarkıcılıkta da iddialı bir yolculuk kat etmek istiyorsa, uzun vadeli bir başarı hedeflemeli ve yol yakınken vazgeçmemeli.

Gökçe Bahadır isterse yazın hit şarkısını bulsun, birçoğumuz için oyuncu olarak kalmaya devam edecek bence. Bahadır bence sakin olmalı ve daha iddialı işlerle karşımıza çıkmalı. Tabii eğer müzik kariyerinde mutlaka başarılı olmak istiyorsa...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak