Gökhan Türkmen 'Olmadı' şarkısını 2 yıl sonra kliplendirdi

Gökhan Türkmen 'Sessiz' adını verdiği albümünü iki yıl önce yayınlamıştı. 'Sessiz' albümünün en büyük hit şarkısı 'Olsun'du. Bu parça sayesinde Gökhan Türkmen'in yeni albümünü yayınladığını öğrenenler çok oldu. Aradan geçen iki yıl sonra 'Olmadı' kliplendi...

Gökhan Türkmen 'Olmadı' şarkısını 2 yıl sonra kliplendirdi

Şarkıcılıktan müzisyenliğe

Ama bu durum, Gökhan Türkmen'in başarısızlığıyla asla açıklanamaz. Türkmen, şarkıcılıktan müzisyenliğe doğru dümeni kırmış durumda.

Kendi ekibini kuran, tarzını oturtan, müzikaliteye önem veren bir müzisyen.

'Olmadı' şarkısı ise 'Sessiz' albümünün en şahanelerinden, en gizli hit'lerinden biriydi.

'Olsun' çok sevildi

'Olsun' çok sevildi

Konserlerinde 'Sessiz' albümünün kendisi için özel bir yeri olduğunu söylüyor Gökhan Türkmen. O da durumun farkında. Hangi durumun? 'Sessiz' albümünün biraz fazla kıyıda köşede kaldığı konusunda.

Evet, radyolarda 'En Baştan' albümü kadar duymadık ya da müzik kanallarında. 'Olsun' dışında ilk akla gelen büyük bir hit de çıkmadı belki.

"Kliplense ne fark eder ki?" denilmemeli

"Kliplense ne fark eder ki?" denilmemeli

Sözü ve müziği Aytaç Özgümüş'e, aranjesi ise Özgümüş'le Serkan Ölçer'e ait olan şarkıya, Murat Joker yönetmenliğinde bir klip çekildi.

Klip, şarkının ruhuna uygun. "Bu saatten sonra 'Olmadı' kliplense ne yazar, kliplenmese..." diye düşünmemek lazım.

Çünkü klipsiz şarkılar ne yazık ki kaynıyor.

'Büyük İnsan' da onun 'Taş' da...

'Büyük İnsan' da onun 'Taş' da...

Ve daha da önemlisi 'Olmadı'nın illa radyolarda ya da TV kanallarında dönmesine de gerek yok. Gökhan Türkmen'in müziği 'Çatı Katı' ya da 'Sen İstanbul'sun'dan farklı yerlere gitmiş durumda.

'Hit' beklentisi içinde olmamalıyız zaten. O, istediği müziği yapmalı. Dinleyici kitlesi zaten onun 'Büyük İnsan'ını da 'Taş'ını da 'Olmadı'sını da kabulleniyor rahatlıkla.

Bilgisayarım/Yerel Disk/Türkçe Pop/Erkek

Bilgisayarım/Yerel Disk/Türkçe Pop/Erkek

Gökhan Türkmen'in yaptığı şey kendi markasını oluşturmak. Ve hedeflenen zaman dilimi elbette uzun vade... Zaten doğrusu da bu. Erkek pop'çular arasında daha henüz yolun başındayken bile vokaliyle dikkat çeken Gökhan Türkmen'in müzikaliteye önem verdiğini görmek sevindirici.

Gökhan Türkmen şu anda 'Bilgisayarım/Yerel Disk/Türkçe Pop/Erkek' kategorisinde farkını ortaya koymuş, kendisini kabul ettirmiş bir isim. Bu saygınlığı ve özgünlüğü, çizgisini devam ettirdiği sürece zaman içinde daha da belirginleşecek.

"Dijitalde yürür mü?" stratejileri

"Dijitalde yürür mü?" stratejileri

'Olmadı' başarılı klibi ve her şeyden önce bir klibi olması sayesinde elbet dijitalde keşfedilecektir. 'Korkak' şarkısında düet yaptıkları Aslı Demirer'in 'Saat Oniki' şarkısı da klibiyle internette keşfedilmişti, hatırlayın...

Dolayısıyla, artık şarkıcıların radyo ve müzik kanalları haricinde "Uzun vadede dijitalde mutlaka yürür" diye ek bir strateji daha belirlemesi gerekiyor. Çünkü hiç beklemediğimiz şarkılar dijitalden yürüyebiliyor.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak