03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
MURAT KÜÇÜK DHA

Gölcük ihalesi iptal

Bolu’nun doğa harikası Gölcük Tabiat Parkı’nın özel işletmeye verilmesi ile ilgili ihale iptal edildi.

İhaleyi Düzceli iş adamı Kurtuluş Tokcan kazanmıştı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Bolu Belediyesi’ne 2012 yılında 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı için 19 Aralık’ta ihale yapıldı. İhale kapsamında 19 odalı dağ köşkü ile 25 bungalov yapımı ve göl gazinosunun özel işletmeye verilmesi yer alıyordu. 12 firmanın katıldığı ihaleyi Avrasya Feribotu’nu arkadaşlarıyla birlikte kaçıran Muhammet Tokcan’ın kardeşi Düzceli iş adamı Kurtuluş Tokcan aylık 116 bin TL teklif vererek kazandı. Kamuoyunda tepki çeken ihaleye ilişkin kesin kararın verilmesi için Bolu Belediyesi encümeni tarafından düzenlenen toplantıda ihalenin iptal edilmesine karar verildi. 
Neden: Kapsam değişikliği
Bolu Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada iptal kararının kapsam değişikliği nedeniyle alındığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Belediye encümeninin aldığı kararda, ‘Gölcük Tabiat Parkı’nda yapılacak olan idari bina, bungalov evler ve Gölcük Gazinosu’nun işletmesi işinde kapsam değişikliği yapılacağından, ihalenin şartları değişeceğinden ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

‘Takipçisi olacağız’

İhaleyle ilgili çeşitli protesto etkinlikleriyle Gölcük’teki yapılaşmaya karşı çıkan Gölcük Platformu’ndan da bir açıklama geldi. Açıklamada, “İhalenin, Bolu halkının dayanışması, platform üye kuruluş ve kişilerinin yoğun çabası sonucu iptal edildiği duyurulmuştur. Haklı mücadelemize destek veren başta Bolu halkı olmak üzere, ulusal ve yerel basına, tüm Türkiye kamuoyuna, platform üyelerine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Gölcük Platformu olarak süreci takip etmeye devam edecek, oldubittiye getirilerek yapılan ihaleler ile bu güzel doğamızı talan etmelerine izin vermeyeceğiz” denildi.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0