Edirne'de neler yapılır?

Eklenme Tarihi03.06.2015 - 2:30-Güncellenme Tarihi16.11.2015 - 17:09

İstanbul'dan Günübirlik nereye gidilir diye düşünürken çıkan fikirler arasındaydı Edirne. Biz sabah 7.30 gibi çıkıp yaklaşık 4 saatte Edirne merkeze vardık. Arabayı Selimiye Cami'nin arka taraflarında bir sokak arasına park edip turumuza başladık.

 

İlk durak Selimiye Cami. 1568 yılında yapımına başlanıp 1574 yılında biten cami, II.Selim için Mimar Sinan'a yaptırılmış. Mimar Sinan'nın ustalık eserim dediği ve UNESCO Dünya Mirası listesine giren Selimiye Camii'ni mutlaka görün. Biz Edirne etrafında dolaşırken beyaz takım elbise, bembeyaz saçlar ve vespa motorsiklet ile yanımızdan geçen kişinin Selimiye'nin eski imamı olduğunu bilmiyorduk. İçeri girdiğimizde Cami'nin akustiğini gelen insanlara gösteren Nadir Ersoy birden herkesi etrafına topladı ve başladı Selimiye'nin tarihini anlatmaya. Buraya gelirseniz onu görmemeniz neredeyse imkansız.

 

Cami gezisini bitirdiyseniz koşun ciğer yemeğe. Biz internet araştırmalarından ve daha önce gelen arkadaşlarımızdan aldığımız tavsiye doğrultusunda Aydın Tava Ciğere geldik. Bu arada Edirne halkı sıcakkanlılık konusunda kesinlikle yıldızlı pekiyi hak ediyor. Kime yer sorduysak gayet içtenlikle cevap verdiler. Gerekli gördüklerinde bizi sorduğumuz yere kadar elleriyle teslim ettiler. Edirne küçük bir yer. Tek gün içinde biz, Meriç Köprüsünü, Selimiye Cami'ni ve Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesini gezdik. Hafta sonu tek gün için gidilip görülecek yerlerden biri Edirne. Gidip görülesi bu yerde Ciğer yemeden sakın ama sakın dönmeyin.

 

Yazarın Diğer Yazıları