Google'dan terörizm videolarının kaldırılmasına yönelik yeni adımlar

19.06.2017'de eklendi19.06.2017-18:30 'de güncellendi
ABD'li teknoloji devi Google, terörizm ve nefret gruplarının videolarının belirlenmesi ve bunların kaldırılmasına yönelik daha fazla kaynak ayıracağını belirterek, bu konuda atılacak yeni adımları açıkladı.

Google, Avrupalı siyasi liderlerin internetteki nefret ve aşırılık  içerikli paylaşımlarla ilgili olarak teknoloji firmalarına yaptıkları eleştirilere cevap niteliğinde bir açıklama yaptı.

Firmanın genel hukuk danışmanı Kent Walker, blog sayfasında yaptığı  açıklamada, Google'un aşırılık ve nefret suçlarıyla mücadelesini  yoğunlaşıracağını ifade ederek, "Terörizm açık toplumlara bir saldırıdır ve  nefret ile şiddetin neden olduğu tehdite tavır almak, hepimiz için kritik bir  sorundur." değerlendirmesine yer verdi.

Walker, hizmetlerinde terörist içeriğe yer olmaması gerektiğini  belirterek, şunları kaydetti: "Aşırılık yanlıları ve teröristler yalnızca güvenliğimize değil, aynı  zamanda, toplumlarımızı açık ve özgür kılan şeylere, değerlerimize de saldırmaya  ve sarsmaya çalışıyor. Onlara izin vermemeliyiz. Güvenlik ve özgürlüklerimize  yönelik tehditlere yönelik kalıcı çözümler üretebiliriz. Bu kapsamlı ve karmaşık  bir sorundur ve rol oynamaya kararlıyız. Bu konuda kendi üzerimize düşeni yapmaya  kararlıyız."

Walker bu konuda atılacak 4 adımı da şöyle sıraladı: "Nefret içeriğini tespit ve kaldırmak için eğitilebilir, zeka yazılımı  geliştirecek daha fazla mühendislik kaynağı ayırmak, Youtube'un Trusted Flagger  programındaki bağımsız uzman sayısını artırmak, dini veya üstüncül içeriğe sahip  videolara da YouTube kurallarını açıkça ihlal etmese de bunlara karşı da daha  sert bir tutum takınmak, YouTube Yönlendirme Yöntemi'nin arkasındaki firma Jigsaw  ile DEAŞ gibi aşırılık yanlısı organizasyonlara katılma fikrini değiştirebilecek  terörle mücadele videolarına karşı iş birliği yapmak."

İngiltere Başbakanı Theresa May, internetteki aşırılık yanlısı içeriğe  karşı teknoloji şirketlerini daha fazla mücadele etmeye çağırırken, Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu tür içeriği kaldırmayan internet şirketlerine  ceza getirmek istediklerini ifade etmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da AB dışişleri bakanlarını  Google, Facebook ve Youtube'a online içeriğine karşı daha fazla baskı yapmaya  çağıracağını açıklayarak, internetin teröristler için "güvenli alan" olmaması  gerektiğini belirtmişti.