Google, giriş seviyesi telefonlar için Android Oreo Go sürümünü piyasaya sürdü

05.12.2017'de eklendi05.12.2017-13:45 'de güncellendi
Google, giriş seviyesi Android telefonlara Android Go (Oreo Edition) güncellemesi sunacağını açıkladı. Bu versiyon sadece 512 MB ile 1 GB arasında bellek barındıran cihazlarda çalışacak şekilde geliştirildi.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Google ilk kez geçtiğimiz mayıs ayındaki I/O 2017 etkinliğinde gösterdiği, Android’in temel unsurlarını barındıran versiyonunu sonunda yayınladı. Android Go (Oreo sürümü), cihaz üreticileri ve geliştiriciler tarafından kullanılmaya başlandı. Kısa sürede diğer kullanıcılara da dağıtılacak.

Android Go, 512MB veya 1GB RAM'li telefonlarda iyi çalışacak şekilde tasarlanmış bir Android Oreo uyarlaması. Giriş seviyesi telefonlarda %15 performans artışı sunacağı söylenen Android Go, diğer Android sürümlerine göre %50 daha az yer kaplayacak.

Android Go ile gelen ön yüklü uygulamalar arasında, Google Asistan Go, Files Go, Google Go, Google Haritalar Go, Gmail Go, YouTube Go, Gboard, Chrome ve Play Store bulunuyor. Bu uygulamalardan bazıları, örneğin YouTube Go, Wi-Fi üzerinden dosyaları indirmek için özel özelliklere sahip; videoları mümkün olduğu kadar düşük çözünürlükte yüklüyor. Bazı durumlarda, "Go" sürümleri normal varyantlarından daha küçük. Daha küçük uygulamalar ve daha hafif işletim sistemi, yeni bir telefonda varsayılan olarak alınan depolama alanını yarıya indirebilir.


Go'nun Oreo sürümünde "performans ve depolama iyileştirmeleri" de var. Files Go, daha küçük depolama alanlı telefonların alanlarını daha kullanışlı ve yönetilebilir hale getiriyor. Search Lite  olarak bilinen Google Go ise bilgi aramasının daha hızlı yapılmasını sağlıyor. 

Android Go güncellemesinin henüz hangi cihazlara sunulacağı açıklanmadı. Google, ilk Android Go telefonlarını 2018’in başlarında çıkaracağını açıkladı. Bu telefonların Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağı belli değil.