Teknoloji
20.03.2017 - 13:28 | Son Güncelleme: 20.03.2017-13:36

Google'ın akıllı dövmeleriyle telefonunuzu cildinizden kontrol edin

Google, Almanya’da bulunan Saarland Üniversitesi ile işbirliği yaparak akıllı dövme üretimi için proje gerçekleştirdi. Peki bu akıllı dövmeler ne işe yarıyor ve nasıl uygulanıyor?

Sitene Ekle

Bilim adamları yaşlanmanın getiridği leke ve kışıklıkların aktif bir biçimde kullanılması adına çalışma yürüttü. Bilim adamları vucüttaki belirli hareket noktalarını akıllı telefonlar dahil çeşitli donanımları kontrol edebilmek adına esnek ve geçici dövme özelliği taşıyan elektronik devrelerle donattılar. SkinMarks olarak adlandırılan dövmeler, telefon üzerindeki işlevlere erişmek için kullanıcıların belirli vücut hareketleri, parmaklarını dokunuşları, deriyi esnetme ya da sıkıştırma aracılığıyla kullanılmasına olanak sağlıyor. Dövme içine gömülü algılayıcılar, istenilen komutu hedef cihaza iletiyor. 

Ekip, vücudun altında yatan iskelet ve kas yapısının üzerindeki deri dokusuyla uyumundan kazanılan elastikiyet ve renk farklılıklarına bağlı olarak birçok komutu tanımlayabilen fonksiyonel bir sistem geliştirdi. Geçici etkileşim sağlayan dövmelerin daha portatif bir hale gelmesi ve daha fonsiyonel olması için çalışılmalara devam ediliyor. 

SkinMarks'ın, bir insanın saç kalınlığından daha ince olduğu söyleniyor. Piyasada bulunan geçici dövme kağıtları ile uyum içerisinde çalışan nano devreler, standart dövme kağıtlarının üzerine yazdırılıyor. Akıllı dövmeler, çocukluğumuzdaki yapışkanlı dövmeler gibi uygulanıyor. 

Akıllı telefonlarınızda bulunan müzik çaları kontrol etmek için hazırlanan bir dövme, işaret parmağınızdan tüm listeyi, ses seviyesini ve şarkı geçişlerinizi kontrol etmenize olanak sağlıyor. Ayrıca sosyal medya hesaplarınıza gelen bildirimleri, bildirim cinsine göre özelleştirilmiş ikon şeklinde dövmelerle vücudunuzdan takip edebiliyorsunuz.Sevdiğiniz bir kişiyi onun için yapılan bir dövmeye dokunarak arayabiliyorsunuz. Osize ulaşmaya çalıştığında ise dövmeniz yanıp sönerek sizi uyarıyor.

Araştırma ile ilgili olarak bilim adamları projenin çok ileri bir zamanda yaygın olarak kullanılabileceğini belirtiyor. 


Dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanı için tıklayın!


Yorum Yazın
Gönder
Çanakkale Savaşları'na katılan Avustralya ve Yeni Zellandalılara verilen genel ad nedir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX