Google'ın kurucusu uçan taksi Cora'yı tanıttı

13.03.2018'de eklendi13.03.2018-17:58 'de güncellendi
Google'ın kurucularından ve çatı şirketi Alphabet'in üst düzey yöneticisi Larry Page'in desteklediği Kitty Hawk, uçan taksi modeli Cora'yı kamuoyuna tanıttı. Şirket, Yeni Zelanda hükümetinin desteğiyle uçan taksi hizmeti başlatmayı amaçlıyor.

Google'ın kurucularından ve çatı şirketi Alphabet'in üst düzey yöneticisi Larry Page'in mali olarak desteklediği Kitty Hawk şirketi, uçan taksi modeli Cora'yı kamuoyuna tanıttı. 

Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, ilk prototipi geçen  yıl üretilen elektrikli insansız hava aracının, Yeni Zelanda hükümetinin iş  birliği ve desteğiyle bu ülkede ticari taksi olarak işletilmesinin planlandığı  bildirildi.

Koza biçimli bir yolcu kabini olan iki kanatlı hava aracı  kanatlarındaki dikey pervaneler sayesinde bir helikopter gibi piste ihtiyaç  duymadan olduğu yerde kalkış yapabiliyor. Kalktıktan sonra ise pervanelerini  devre dışı bırakarak kanatlı bir uçak gibi düz bir çizgide süzülerek rotasında ilerliyor.

Şirketin CEO'su Sebastian Thrun, bu yılın başında CNBC'ye verdiği  demeçte uçan taksi hizmetinin 5 yıl içinde faaliyete geçmesini planladıklarını  açıklamıştı.

Cora'nın uçuşa hazır bir model olarak kamuoyuna duyurulması bu konuda  atılmış önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Şirket yetkilileri Yeni Zelanda  hükümetinin desteği ve iş birliği ile bu sürecin 3 yılda tamamlanabileceğini  değerlendiriyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, New York Times'a yaptığı  açıklamada, Kitty Hawk'ın insansız hava aracı ruhsat sürecinin başlatıldığını  vurgulayarak, "Yeni Zelanda'da 2050 yılında karbon salınımını sıfırlamayı  amaçlıyoruz. Bu türden heyecan verici projeler bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak."  dedi.

Kitty Hawk dışında Airbus, Über ve Dubai destekli Çin firması Ehang da  uçan taksi olarak kullanılmak üzere hava aracı prototipleri üzerinde çalışıyor.

Airbus'ın deneysel havacılık uygulamaları birimi A³, ocak ayında uçan  taksi hizmeti vermesi öngörülen insansız elektrikli hava aracı modeli Vahana'nın  test uçuşunu gerçekleştirmişti.