Google Maps'in yeni özelliğine taksiciler tepki gösterir mi?

Taksiler hayatımızı kolaylaştırıyor, bu doğru. Ama bazı şoförler var ki sadece gereksiz yere yol uzatmıyor, aynı zamanda can da sıkıyor. Google Maps'in yeni özelliği ise taksicilerin bu çakallığına bir son verecek...

Google Maps'in yeni özelliğine taksiciler tepki gösterir mi?

Google Maps'in test etmeye başladığı yeni özelliğin adı 'Stay Safer'. Bu özelliği açan, seçen yolcular, varmak istedikleri yere giderken en hızlı rotadan 500 metre uzaklaştıklarında uyarılacak. Yani atıyorum, taksi şoförü çakallık peşine düşüp yolu uzatmaya karar verirse anında uyarılacaksınız. "Mösyö/Madam, dikkat, şu anda taksi şoförü yolu uzatıyor olabilir" gibi dostça bir uyarı alacaksınız.

 

 

Şu anda sadece Hindistan'da

Google Maps'in bu özelliğiyle, taksi şoförlerinin daha fazla ücret alabilmek için yol uzatmasının önüne geçilecekş. Test aşamasında olduğu söylenen bu özellik şimdilik ilk ve tek olarak Hindistan'da hayata geçirildi. Bunun nedeni ise Hindistan'da çok fazla kaçırma ve taciz olayının yaşanması. Bu konuda dünya genelinde kötü şöhreti olan Hindistan'da Google Maps uygulaması tutarsa herkes için faydalı olur gibi bir mantık yürütülüyor.

 

 

Muhtemelen "O uygulama yanlış" denilecek

Google şu anda resmi bir duyuru yapmasa da haber çoktan yayıldı. Uygulamanın ilk olarak Hindistan'da hayata geçirilmesi de doğru bence. Yine de taksi şoförlerinin çok bilmişliklerine hazırlıklı olmalıyız. Bu uygulama ülkemizde de açılırsa muhtemelen pek çok taksi şoförü tepki gösterir. "O uygulama yanlış" diyerek ukalalık yapan taksi şoförleriyle mücadele etmek zorunda kalabiliriz. Buna da hazırlıklı olmak lazım.

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak