Google Pixel 2, Pixel 2 XL ve diğer yeni ürünlerini tanıttı

05.10.2017'de eklendi05.10.2017-9:25 'de güncellendi
ABD'li teknoloji devi Google, yeni akıllı telefon  modelleri Pixel 2 ve Pixel 2 XL ile yeni ürünlerini tanıttı. Şirketin yeni  akıllı telefonları Pixel 2 ve Pixel 2 XL, 100 üzerinden 98 puanla cep telefonu  piyasasındaki en yüksek puanlı kameralara sahip. Her iki model, 15 dakikalık  hızlı şarj ile 7 saat pil ömrüne ulaşabiliyor. Google Pixelbook dizüstü  bilgisayarı tablet olarak da kullanabilirken, sesli komutlarla da çalışabiliyor. "Google Pixel Buds" adlı kablosuz kulaklıklar, kullanıcılara kendi dilleriyle  başka diller arasında "gerçek zamanlı" çeviri yapabiliyor.

Google, yeni akıllı telefon  modelleri Pixel 2 ve Pixel 2 XL ile yeni ürünlerini tanıttı. Kaliforniya eyaletinde yapılan sunumda, yeni telefon modellerinden  Pixel 2'nin 5 inch (12,7 cm) AMOLED ekrana ve 1920x1080 çözünürlüğe, Pixel 2  XL'nin de 6 inch (15,2 cm) pOLED ekrana ve 2880x1440 çözünürlüğe sahip olduğu  belirtildi.

Sunumda, her iki modelin 12.2 megapiksel arka kamera ve 8 megapiksel  ön kameraya sahip olduğu kaydedilirken, kamera kalitesi değerlendirme kuruluşu  DxOMark'ın verilerine göre, yeni modellerin kameralarının 100 üzerinden 98 puan  alarak, cep telefonu piyasasında en yüksek puana sahip olduğu vurgulandı.

Her iki telefon modelinin 15 dakikalık hızlı şarj ile 7 saat pil  ömrüne ulaşabildiğine dikkatin çekildiği sunumda, telefonların suya ve toza karşı  dayanıklı olduğunun ve arka taraflarında parmak izi okuyucu bulunduğunun altı  çizildi.

Sunumda, 4 GB RAM ile 64 GB veya 128 GB hafızaya sahip telefonların,  Snapdragon 835 işlemci ve Android Oreo işletim sistemiyle donatıldığı bilgisi  paylaşıldı.

Telefonların, "Always-on-Display" özellikleri sayesinde ekranlarının  kapalı olduğu sırada saat, tarih, kalan pil ömrü ve ortamda çalan müzik  bilgilerini kullanıcılara gösterdiği bilgisine yer verilen sunumda, "Active Edge"  teknolojisi sayesinde telefonların kenarlarına dokunarak kullanıcıların "Google  Assistant"a komut verebileceği de kaydedildi.

Sunumda, her iki telefonun "Augmented Reality" (Arttırılmış Gerçeklik)  teknolojisini desteklediğine işaret edilirken, kullanıcıların "AR Stickers" ile  fotoğraflarına ve videolarına animasyonlar ekleyebilecekleri vurgulandı.

Sunumda ayrıca, "Smart Lens" teknolojisi sayesinde her iki telefonun  kameralarıyla çekilen fotoğraflardaki bilgileri internette araştırabilecek  kullanıcıların, fotoğraflardaki yer, dizayn ve diğer bilgilere Google'ın arama  motoru sayesinde ulaşabileceğinin altı çizildi.

Siyah, beyaz veya açık mavi renklere sahip olan Pixel 2'nin 649  dolardan (2 bin 320 lira), siyah ve siyah/beyaz renklere sahip olan Pixel 2  XL'nin de 849 dolardan (3 bin 34 lira) piyasaya sunulacağı bildirildi.

Ayrıca, iki modelden birini satın alacak kullanıcıların ücretsiz  olarak Google Photos ve Google Drive'dan faydalanabileceği ve fotoğraflarını  buralara yükleyerek telefonlarında hafıza sorunu yaşamayacakları bilgisi de  paylaşıldı.

Dizüstü bilgisayar

Google ayrıca, ilk sesli komut fonksiyonuna sahip olan yeni dizüstü  bilgisayarını tanıttı.

Firmanın yeni dizüstü bilgisayarı Google Pixelbook'un 10 milimetre  inceliğe ve 1 kilogram ağırlığa sahip olduğunun vurgulandığı sunumda, ürünün 12.3  inch (312,4 cm) ve 235 ppi Quad HD LCD ekranının bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Sunumda, Intel Core i5 veya i7 işlemciye sahip olan ürünün 16 GB RAM  ve 512 GB hard DİSK kapasitesine kadar yükseltilebileceği kaydedilirken, ürünün  dizüstü bilgisayar veya tablet şeklinde de kullanabileceği vurgulandı.

Chrome OS işletim sistemine sahip ürünün ayrıca, "Google Pixelbook  Pen" adlı akıllı kalemle de uyumlu olduğu ve kullanıcıların bu kalemle yazı  yazma, çizim yapma ve düzenleme gibi işlemler yapabileceği belirtildi.

Google Pixelbook'un 999 dolardan (3 bin 570 lira) başlayan fiyatlarla,  Google PixelBook Pen'in ise 99 dolardan (354 lira) satışa sunulacağı bildirildi.

Diğer ürünler

Google, sanal gerçeklik, kulaklık ve akıllı ev ürünlerini de tanıttı.

"Google Daydream View" adlı "Virtual Reality" (sanal gerçeklik)  gözlüğünün 99 dolardan (354 lira) piyasaya sunulacağı belirtildi.

Sunumda, "Google Pixel Buds" adlı yeni kablosuz kulaklıklarının,  kullanıcılara kendi dilleriyle başka diller arasında "gerçek zamanlı" çeviri  yapabileceği vurgulandı ve ürünün 159 dolardan (568 lira) satılacağı kaydedildi.

"Google Clips" adlı yeni taşınabilir cep kamerasının ise 249 dolardan  (890 lira) piyasa sunulacağı aktarıldı.

Sunumda ayrıca, sesli komutları anlayabilen, cevap verebilen ve müzik  çalabilen akıllı ev asistanlarından Google Home Mini'nin 49 dolardan (175 lira),  Google Home'un 129 dolardan (461 lira), Google Home Max'in de 399 dolardan (bin  426 lira) satılacağı bildirildi.