Google sivrisineklere neden savaş açtı?

Gün geçmiyor ki tuhaf bir haberle daha karşılaşmayalım. Google'ın çatı kuruluşu olan Alphabet, ABD'deki sivrisinekleri öldürmeye odaklandığı yeni bir çalışma içerisinde. Çalışma, Kumburgaz'daki yazlıklarda rahat yaşanabilecek günleri getirecek mi, bunca sivrisinek neden öldürülüyor ve ölünce ne olacak?
 

Google sivrisineklere neden savaş açtı?

Yaz iyi de şu sinekler...

Yaz iyi de şu sinekler...

Sıcak havalarda ortak derdimiz belli. Hepimiz vızvız vızvız etrafta dolanan sivrisinekler yüzünden yaz aylarında çetin mücadelelere girip işin içinden çıkamıyoruz. Dünyadaki hayatta önemli bir yer kaplayan sivrisinekler, kış aylarında ise haklarında çıkan "Hepsini öldürecekler!" haberleriyle gündeme geldi şu sıra. Efendim, Allah affetsin, Google  sivrisinekleri öldürmeye hazırlanıyormuş.

Ilık yazlık verandalarının katili

Ilık yazlık verandalarının katili

Yazlık akşamlarında balkonda oturup şöyle keyifli bir akşam yemeği ve çay-kahve içmek isterken birden etrafınıza doluşan -ya da aslında zaten orada olan ve siz misafirmişsiniz gibi davranan- sivrisinekler, fena halde tat kaçırıyor. Fakat, siz Kumburgaz'daki yazlığınızda rahat uyuyacaksınız, Enez'de denize giderken bir iki sinek kulağınızın dibinden geçmeyecek diye hepsi öldürülsün ister misiniz?

Hastalık taşıyorlar

Hastalık taşıyorlar

Sivrisinekler, bir ortaokul bilgisi olarak zihnimizde taşıdığımız gibi, pek çok kan yoluyla bulaşan hastalığı taşıyorlar. Bunların arasında ölümcül olan hastalıklar da var ve kolaylıkla bir insandan diğerine bulaştırabiliyorlar. Google ve çatı şirketi Alphabet'in radarına sivrisinekleri sokma nedeni de bu. Biraz sarsıcı bir başlık isterseniz şöyle bile diyebiliriz: Sivrisinekler, ölüm taşıyor!
 

Google sinekleri hedef aldı

Google sinekleri hedef aldı

Google'ın ve tüm yan ürünlerinin sahibi olan Alphabet, sivrisineklere karşı ciddi bir çalışma içerisinde. Şirket, California'da sterilize edilmiş bir sivrisinek ırkı geliştirerek bunların diğer sivrisineklerin yok olmasına neden olmaya çalışıyor.

Peki ama neden?

Peki ama neden?

Nedeni, insan sağlığını tehdit eden sivrisinekleri ortadan kaldırabilmek. Fakat sineklerin dünyadaki ekosistem içindeki yerlerini tam olarak bilmiyoruz. Bu, henüz yeterince üzerine çalışma üretilmiş bir başlık değil ve endişeler de bu yönde.

Anneanneler durumdan rahatsız

Anneanneler durumdan rahatsız

Havalar ılıklaştığı andan itibaren ortaya çıkan sivrisineklerden kurtulmak için her sene evinde ve yazlığında çeşitli değişikliklere giden anneanneler, dedeler, babaanneler ise durumdan fena halde rahatsız olacak belli ki. Onların aylarca dikkatlerini çekip mücadele ettikleri en önemli varlık sivrisinekler. Peki, neler olacak?

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak