Görme yetisini biyonik gözle kazanmak mümkün mü?

Görme yetisini kaybeden insanlar için enteresan bir haber var. Orion adı verilen biyonik göz sayesinde görme yetisini kaybedenlerin tekrar görebilmesi için büyük bir umut doğdu...

Görme yetisini biyonik gözle kazanmak mümkün mü?

Yalnızca 6 kişide kullanılmış

Yalnızca 6 kişide kullanılmış

Jason Esterhuizen adlı bir adam, geçirdiği trafik kazasından sonra görme yetisini kaybetmiş. Ancak sinirsel implanta bağlanan bir kamera ile hazırlanan biyonik göz, Jason Bey'in tekrar görme yetisine kavuşmasını sağlamış. Fakat bu biyonik göz dünya üzerinde yalnızca 6 insanda kullanılmış.

Enfeksiyonlara davetiye çıkartıyor

Enfeksiyonlara davetiye çıkartıyor

İşte bunlar hep teknoloji! Ancak iddialara göre bu biyonik gözlerin ciddi riskleri de var. Cihazlar direkt olarak beyne sinyal yolladığı için söz konusu kişilerin sağlık durumları oldukça önem teşkil ediyor. Ameliyat olmaları lazım. Bu da tehlikeli enfeksiyonlara davetiye demek. Tabii bahsettiğimiz şey en kötü senaryo!

Yaşayan anlar

Yaşayan anlar

Risk bu mudur, bence budur... Görebilmek çok mu önemli? Ancak görme yetisini kaybedenler bilir. Ama biyonik gözün, risklerine rağmen 'tekrar görebilme'yi umut etmesi ve bu umudun pratiğe dökülmesi bile "Yaşasın teknoloji!" demeye yeter de artar bile. Unutmamak lazım, acıyı çeken anlar. Eğer yakınınızda görme problemi yaşayan biri varsa, müjdeyi vermenin tam vakti şimdi.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak