12.07.2018 14:29 | Son Güncelleme:
AA

Görüntüleri sosyal medyayı sallamıştı! O fedakar anne için...

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Hukuk Fakültesi'nden mezun  olan görme engelli Berru Merve Kul'a 4 yıl boyunca hukuk metinlerini okuyarak  büyük fedakarlık örneği sergileyen anne Havva Kul'a "fahri mezun belgesi"  verilmesi görüntülerini paylaştı.

Kocaeli'de yaşayan görme engelli Berru Merve Kul, 4 yıl boyunca annesi  Havva Kul'un okuduğu hukuk metinlerine çalışarak çok istediği SAÜ Hukuk  Fakültesi'ni birincilikle bitirdi.

Kızına 4 yıl boyunca hukuk metinlerini okuyan, onunla üniversiteye  giderek büyük fedakarlık örneği gösteren Havva Kul da SAÜ Hukuk Fakültesi  Dekanlığı tarafından ödüllendirildi.

SAÜ, düzenlenen törende mezuniyet belgesini alan Berru Merve Kul ve  "fahri mezun belgesi" alan annesi Havva Kul'un görüntülerini sosyal medyada  paylaştı. 

Görüntülerde sahneye gelen öğrenci Berru Merve ile annesi Havva Kul'un  belgelerini alması, öğrencilerin ve akademisyenlerin anne ve kızını alkışlaması  ve SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Bilen'in konuşması yer alıyor.

SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Bilen, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, bu yılki mezuniyet töreninde 4 yıl boyunca bütün hukuk  materyallerinin okunmasında ve çocuğunun zor süreçlerinde fedakarca yardım eden  anneye fahri mezuniyet belgesi verdiklerini söyledi.

Berru'nun engeline rağmen Hukuk Fakültesi gibi zor bir fakülteyi 4  yılda bitirmesinde ciddi fedakarlık olduğunu aktaran Bilen, "Ciddi bir enerji ve  gayret gösteren hem öğrencimize hem annesine teşekkür etmek istedik. Böylesine  fedakar, sesi soluğu çıkmaksızın işine odaklı, memleket için üniversitemizde  başarı gösteren aileyi ve kızlarını tebrik etmek istedik." diye konuştu.

Sosyal medyada paylaşılan haberin büyük ilgisiyle karşılaştıklarını  dile getiren Bilen, şunları kaydetti:

"Doğrusu bu ailenin göstermiş olduğu olumlu tepkinin dışında hiç  şüphesiz toplumumuzun böyle bir olaya gösterdiği duyarlılık ayrıca takdire değer  bir şeydir. Toplumumuzun vicdanında bu tür duyarlılığın önemini hissetmiş olmak  bizi ayrıca mutlu etti. Çok kolay bir fakülte değil. Hatemi'ye atfedilen bir söz  vardır; 'Hukuk Fakültesi'ni bitiren bir parça kendisinden, 5 yılda bitiren ise  hukuk materyalinden tüketmiş olur.' diye ifade ettiği bir cümle. Bu kadar ağır  bir müfredat ve kapsamlı bir eğitim sürecini ifade eden fakültedeki zor süreci,  bu öğrencimizin, ailesinin ve fakülte birincisi olan öğrencimizin fedakar şekilde  yardım ederek bu fakülteyi 4 yılda bitirecek başarıyı göstermiş olması bizim  açımızdan takdir edilmesi gereken bir duygu. Öğrencimizle ve annesiyle gurur  duyduk, mutlu olduk. Toplumumuzdaki tepki oldukça sevindirici."

Bu habere ifade bırak
  • 16Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy16