10.01.2019 18:20 | Son Güncelleme:
AA

Görüşme sonrası İmamoğlu'ndan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası İmamoğlu'ndan açıklama geldi.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve  Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Çok güzel bir sohbet oldu. Elbette  ki İstanbul ağırlıklı, İstanbul'u konuştuğumuz, İstanbul ile ilgili  tecrübelerini, önerilerini ve tavsiyelerini dinlediğimiz bir görüşme oldu. Bence  çok kıymetli anekdotları vardı, kendilerinin aktardığı ve faydalanacağımız."  dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu'nu  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ederek, bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan  İmamoğlu, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, "İnşallah  hepinizin sosyal güvencesi ve meslek güvencesi olduğu günler, yıllar sizinle  beraber olsun, ayağınıza taş değmesin." dedi.

Daha önce İstanbul'da görev yapan büyükşehir belediye başkanlarını  ziyaret ettiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de bu çerçevede görüştüklerini ifade  eden İmamoğlu, "Çok güzel bir sohbet oldu. Elbette ki İstanbul ağırlıklı,  İstanbul'u konuştuğumuz, İstanbul ile ilgili tecrübelerini, önerilerini ve  tavsiyelerini dinlediğimiz bir görüşme oldu. Bence çok kıymetli anekdotları  vardı, kendilerinin aktardığı ve faydalanacağımız. Bizim dileğimiz İstanbul'da en  az hata ile hatasız bir dönemi ve süreci başlatmak. Bu manada faydalı, güzel bir  görüşme olmuştur. Bu güzel sohbet imkanını sağladığı için Sayın Cumhurbaşkanı'na  çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin içeriğine ilişkin bir soruya  İmamoğlu, "Özellikle bizim de kendi çalışmalarımızda olan ve kendilerine bu  anlamdaki kaygılarımızı sorduğumuz ki kendilerini de çok fazlaca dile getirdiği  dikey yapılaşma konusunda İstanbul'un bir dönüşüme muhtaç olduğunu ve bu kavramın  artık İstanbul'u rahatsız etmemesi noktasında açıkçası fikir birliğine vardık. Bu  konuda hem kendilerinin de defalarca bunu dile getirdiğini biliyorum. Biz de aynı  karakteri İstanbul'da var etmek istediğimizi beyan ettik." yanıtını verdi.

Erdoğan'ın büyükşehir belediye başkanı olduğu ilk yıllarda  vatandaşlarla iletişim kurması noktasındaki başarıları, kendisinin de teyit  ettiğini vurgulayan İmamoğlu, "Ben de o dönemde İstanbul'da yaşıyordum, o dönemin  bir şahidiyim. Siyasi farklılıklar, siyasi görüş ayrılıkları olabilir ama iyi  davranışlar, iyi diyaloglar mutlaka iz bırakır, kendilerine bunu beyan ettim.  Zira ben de kendi görev yaptığı dönemde aynı karakterle herkese aynı mesafede ve  insanları eşit kabul ederek hizmet üretmeyi felsefe edindiğimi dile getirdim."  ifadelerini kullandı.

"OYUNU İSTEDİM"
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile seçim projelerinden ziyade seçimin adil,  saygılı ve seviyeli bir ortamda geçmesi konusunda sohbet ettiklerini belirten  İmamoğlu, TBMM Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali  Yıldırım ile telefon görüşmelerini de konuştuklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da İstanbullu olduğunu ifade eden İmamoğlu,  şöyle devam etti:

"Kendileri de İstanbullu, İstanbul'daki hemşehrimiz. Açıkçası bu  yöntemle oyunu da istedim. 5 yıl hizmet edersem Sayın Cumhurbaşkanı da bana bir  sonraki seçimde oy verir." sözleri hatırlatarak, "Ama bugün bu seçim için de  oyunu istedim, gülümsedi. Tabii şu anda iki titri var, bir Cumhurbaşkanı olarak  bir de AK Parti Genel Başkanı olarak. 'Zorluğunu biliyorum' dedim. 'Ama ben  Cumhurbaşkanı tarafınızdan oyunuza talibim' dedim."

TBMM Başkanı Yıldırım'ın "Herkes istifa etsin biz de edelim"  açıklamasının hatırlatılması üzerine İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Meclis Başkanı'mızın takdiri, tabii onu bilemem. Yasal konular  var, Anayasa'nın maddeleri var. Kime ne hak tanıyor ya da tanımıyor? İşin o  yönünü ben bilemem. Benim o yöndeki tek telkinim şu olabilir, Sayın Meclis  Başkanı tabii kendi titri ve makamıyla İstanbul sokaklarında zorlanabilir. Çünkü  kalabalık bir heyetle gezmek durumunda kalabilir. Benim tavsiyem büyükşehir  belediye başkan adayı olarak gezmesi yönündedir. Ben öyle geziyorum, tek başıma  da gezdiğim oluyor daha kolay diyalog kuruyorum. İstanbullar da bundan memnun."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beylikdüzü'ndeki Kıbrıs Anıtı'na yönelik  eleştirilerinin hatırlatılması üzerine İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Açıkçası dün bu soru sorulduğunda fırsat bulursam kendilerine bu  konuyu izah etmek istediğimi beyan etmiştim. Kendilerine izah ettim ve tabii 'Bu  tür konuların daha çok konuşulacağını, bunun siyasi ortam gereği  konuşulabileceğini, siyasi ortamda konuşulması beni rahatsız etmez ama sizin bu  şekilde bilip konuşmanız beni üzer onun için bilgi sahibi olmanızı istedim.'  dedim. Bu böyle bir anıt değil, bu bir Rauf Denktaş anıtıdır. Kıbrıs'ın  özgürlüğüne kavuşması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu anıtıdır.  'Orada küçücük, minik bir rölyefin bir anıt gibi tanımlanması belki size  ulaşmıştır.' dedim. Kendilerine izahta bulundum, orada fotoğrafları da göstererek  kendilerine aktardım. Sanıyorum yeterli bilgiye sahip oldular."

İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eski CHP Genel  Başkanı Deniz Baykal'ı da ziyaret edeceğini söyledi.

Bu habere ifade bırak
  • 16Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy19