Gündem
30.10.2012 - 13:11 | Son Güncelleme: 30.10.2012-18:48

Göstericileri linçten polis kurtardı

Okmeydanı’nda korsan gösteri yapan ve polise taş atan gösteriler dağıldıkları ara sokaklarda eylemlerini sürdürürken, polisten kaçan 10 kişilik gösterici grubu Talatpaşa Mahallesi Keskingül Caddesi’nde esnaf tarafından çembere alındı. Mahalleli ve esnafın tartakladığı göstericileri olay yerine gelen çevikkuvvet polisleri kendilerine ait görev otobüslerine bindirerek çevreden uzaklaştırdı.

Sitene Ekle

CEZAEVLERİNDE süren açlık grevlerine dikkat çekmek için BDP’nin Okmeydanı’nda düzenlediği gösteriye polis müdahale etti.

Müdahalenin ardından dağılan gruptan yaklaşık 15 kişi, E-5 Karayolu’nu Mecidiyeköy yönünde trafiğe kapattı. Okmeydanı Fatih Sultan Caddesi’nde eylemcilere polisin müdahalesinin ardından, farklı noktalarda toplanan 15-20’şerli gruplar eylemlerine devam etti. Darülaceze Caddesi’nden E-5 Karayolu’na çıkan yüzleri maskeli bir grup, trafiği Mecidiyeköy yönünde kapattı.

Yaklaşık 20 dakika yol ortasında bekleyen grup, Haliç Köprüsü’ne kadar trafik oluşmasına neden oldu. Grup, polisin müdahalesinin ardından kaçarak dağıldı. Bu arada polisin attığı biber gazından çevredeki vatandaşlarda etkilendi. Dağılan eylemciler farklı yerlerde otobüs duraklarına zarar verdi. Bazı yerlerde Türk bayrağı asılı evlere taş atıldı. Polisin Okmeydanı ve çevresinde aldığı güvenlik önlemleri ve grupların yer yer ara sokaklardaki eylemleri devam ediyor.

TAKSİM'DE POLİSE MOLOTOF KOKTEYLİ

Cezaevlerinde süren açlık grevlerini protesto etmek için İstiklal Caddesi'ne giren bir gruba polis müdahale etti. Tarlabaşından gelen eylemcilere polis gazla müdahale edince, eylemciler, molotofkokteylleriyle karşılık verdi. Tünel İstikametinde kaçmaya başlayan saldırgan ile polis arasındaki kovalamaca devam ediyor.  

İŞTE GÖSTERİDEN ANI ANINA GÖRÜNTÜLER!

 
DİYARBAKIR: MOLOTOF KOKTEYLİ ATTILAR GAZ BOMBASI YEDİLER

Diyabakır cezaevi yakınında bulunan Emek Caddesi üzerinde toplanan PKK yandaşları yola barikatlar kurup lastik yakmaya başlayınca, polis gaz bombası ve tazyikli su kullanarak müdahale etti. PKK yandaşları da polise ses bombası, havai fişek, taş, molotof kokteyli atarak karşılık verdi.

Ortalık bir anda savaş alanına dönerken, yoldan geçerken çatışmanın ortasında kalan bir çok vatandaş güç anlar yaşadı. Polisle göstericiler arasındaki çatışma devam ederken, bir polis helikopteri de havada sürekli uçarak, müdahale eden ekipleri yönlendirdi.

 ADANA: GÖSTERCİLER ZIRHLI ARACA SANDALYE ATTI

BDP’nin cezaevlerinde PKK’lı ve KCK’lıların sürdürdüğü açlık grevlerine destek amacıyla yaptığı ’hayatı durdurma’ çağrısı üzerine Adana’da bazı esnaf işyerlerini açmazken, terör örgütü yandaşları izinsiz eylem yaptı. Zırhlı polis aracına taş ve sandalye fırlatan terör örgütü sempatizanlarını, polis dağıttı.

Merkez Seyhan İlçesi’nin Dağlıoğlu, Gülbahçe, Hürriyet, Barbaros ve Ova Mahalleleri’nde ana cadde üzerinde işyeri bulunan bazı esnaflar, kepenk indirirken, yüzleri maskeli, çocuk ve gençlerden oluşan küçük gruplar, korsan gösteri yaptı. Hürriyet Mahallesi’ndeki Güney Kuşak Bulvarı’na çıkan grup, slogan atarak yolu trafiğe kapattı. Bölücü terör örgütü yandaşlarının gösteri yapma ihtimaline karşı hazır bekleyen polisler de, gruba müdahale etti.

PATLAYICI ATTILAR

Zırhlı araç biber gazı sıkarak grubun arasına girerken, göstericiler de polise taş ve el yapımı patlayıcı madde atarak karşılık verdi. Ellerinde atacak başka malzeme kalmayan göstericilerden biri, kapalı olan kahvenin önünde duran sandalyeyi alarak zırhlı araca fırlattı. Çevik Kuvvet ekiplerinin bölgeye gelmesi üzerine, göstericiler ara sokaklara girerek dağıldı. Ova, Gülbahçe ve Dağlıoğlu Mahalleleri’nde de küçük çaplı gösteriler yapıldı.

MERSİN'DE GERGİNLİK

Mersin Merkez Akdeniz Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, ölüm oruçlarının durdurulmasını istedi. Sık sık, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Biji serok Apo’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Siyasi tutsaklar onurumuzdur’, ‘PKK halktır halk burada’ sloganları attı.
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de bulunduğu eylemde Halkların Demokratik Kongresi, Mersin Meclisi adına Müslim Tank ve BDP’lilerin siyah çelenkle AKP Akdeniz İlçe önüne yürümeye kalkması ile ortam gerildi. TOMA’lar çevik kuvvet müdahale pozisyonu aldı.

VAN, HAKKARİ VE YÜKSEKOVA

Van, Hakkari ve Yüksekova ilçesinde izinsiz gösteri yapan gruplar, güvenlik güçlerine taş ve molotofkokteyli attı.

BDP İl Teşkilatı tarafından Van-Erciş karayolunun 20. kilometresindeki Van F Tipi Cezaevi önünde düzenlenen eyleme katılan kalabalık, burada bir süre oturma eylemi yaptı.

Basın açıklamasının ardından Van-Erciş karayolunu ulaşıma kapatan kalabalık arasındaki bir grup, cezaevi yakınındaki boş araziyi ateşe vererek çevrede güvenlik önlemi alan jandarma ekiplerine taşla saldırdı.

BDP’li bazı yöneticilerin araya girmesine rağmen eylemlerine devam eden gruba, askerler basınçlı suyla müdahalede bulundu.

Güvenlik güçlerinin ’dağılın’ ihtarı ve BDP’li yöneticilerin uyarısı ile kent merkezine dönen kalabalık, eylemlerine kenar mahallelerde devam ediyor.

BURSA'DA 4 GÖZALTI

Bursa’da, bir grup BDP’linin önceki gün, ”cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla” yürümesi üzerine çıkan olaylar nedeniyle 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşları sakin olmaya ve tahriklere kapılmamaya davet etti. Kahya, olaylar nedeniyle 4 kişinin gözaltına alındığını kaydederek, ”Emniyete konuyla ilgili mağduriyeti olanlar müracaatta bulunuyor ve bunları değerlendiriyoruz. Tüm ekiplerimizle iki gündür vatandaşları tahrike kapılmamaları konusunda uyarıyoruz.

Mahalledeki kanaat önderleriyle görüşmeler yaptık, vatandaşlarımızı sükunete davet ettik. Ekiplerimiz yeni tahrik olaylarına karşı bölgede kalmaya devam ediyor” dedi.

 


Her 6 dk da 1 hırsızlık yaşanıyor. Önlem Alın!


Bilgi YarışmasıKaradeniz Türkiye'nin neresindedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Evlenmek üzere olan erkeğe ne ad verilir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX