Yıllar ilerledikçe göz altlarında yavaş yavaş, ama inat ve ısrarla kendine yer eden morluklar ve torbalar, haliyle kadınların güzelliğine gölge düşüren, erkeklerde de yaşlanmanın işareti sayılan durumlardır. Yaşla birlikte gözlerin etrafındaki dokular ve göz kapaklarını destekleyen bazı kaslar zayıflar. Gözleri destek- leyen normal yağ dokusu göz kapaklarına doğru göç ederek kapakların şiş görünmesine neden olabildiği gibi başka faktörler de şiş görünüme katkıda bulunabilir:
 
* Hava şartlarına (sıcak, nemli havalarda), hormon düzeyleri veya tuzlu yemeğe bağlı göz çevresinde biriken sıvı,
* Sırt üstü düz bir yerde uyumak,
* Yeterince uyku almamak,
* Alerjiler veya dermatit, özellikle kızarıklık ve kaşıntının eşlik ettiği şişlik,
* Kalıtım,
* Vücut yapısı,
* Bazı hastalıkların yan bulguları.
 
Gözlerin altındaki morluklar ve torbalar genellikle altta yatan ciddi bir tıbbi durumu işaret etmezler ve kozmetik açıdan endişe yaratırlar. Soğuk kompres gibi çareler görünümü düzeltebilir ama bunlar yeterli olmuyorsa başka kozmetik tedaviler mevcuttur. Göz altındaki şişlik veya bacaklar gibi vücudun başka bir yerinde de şişlik varsa doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz şişmenin nedeni olabilecek böbrek veya tiroid sorunları, enfeksiyon ya da alerji gibi başka olası durumları inceleyecektir.
 
Çeşitli tedaviler var
Özellikle son zamanlarda lazerlerle, ileri modern tekniklerle veya peeling işlemleriyle, kırışıklıkları gidermeye yönelik terapilerle göz altı şişliklerinin ve renklerinin düzelmesinde çeşitli tedaviler uygulanmakta.
 
Göz kapağı cerrahisi
Göz kapağı cerrahisi   (blefaroplasti) göz altındaki torbaları gidermek için uygulanan  cerrahi bir işlemdir. Blefaroplastide cerrah, kirpiklerin hemen altından ve alt göz kapağının içinden ileride görünmeyecek şekilde estetik kesi yaparak, ölçülü bir şekilde fazla dokuları ustaca çıkartır ve sarkmaları ortadan kaldırır.
 
Şişliklere karşı önlem
 
Göz altı morluklarına ve şişliklerine karşı bazı basit önlemler alabilirsiniz:
* Soğuk kompres. Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatın. Otururken soğuk nemli bezi gözlerinizin altındaki ve çevresindeki deriye hafifçe birkaç dakika bastırın.Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.
* Salatalık ya da patates halkaları (Taze olarak ve buzdolabında soğutarak) veya çay kompresleri uygulayın.
* Soyulmuş elma kabuklarını gözlerinizin altına koyun 20 dakika sonra kaldırıp yüzünüzü yıkayın. Morluk ve şişkinliğin azaldığını göreceksiniz.
* Uykusuz kalmayın. Uyku süresi kadar uykunun dinlendirici olması da önemlidir. Başınızı hafif yükselterek uyuyun. Ekstra bir yastık kullanın veya yatağın baş ucunu, yatağın ayaklarının altına kitap gibi destekler koyarak 4-5 cm. yükseltin. Bu mekanizma uyurken sıvıların gözlerinizin etrafında toplanmasını önleyerek şişliklerin azalmasına yardımcı olabilir.
* Alerji semptomlarını kontrol altına alın. Mümkünse alerjen maddelerden uzak durun ve alerjiniz varsa, tedavisi için doktorunuza başvurun. Saç boyaları, sabunlar, kozmetikler gibi maddelere karşı reaksiyonlar da göz altında şişliklere neden olabilir.
* Vücudunuzu susuz bırakmayın.
* Göz çevresini şapka takarak veya güneş gözlüğüyle güneşten koruyun. DNA hasarını önleyen göz çevresi kremleri kullanın.
* Tuzu azaltın, bol bol balık, sebze ve meyve yiyin. Üzüm çekirdeği ekstresi, C vitamini ve diğer anti-oksidanlar  almanız, kılcal damarların güçlenmesine ve cildin onarımına yardımcı olabilir.