02.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
MERT İNAN-İstanbul

Gözlerinin çaresini Türkiye’de buldu

Göz sorunları nedeniyle kör olma riskiyle karşı karşıya kalan Gallerli Royston Marshall ülkesinde gitmedik doktor bırakmadı. Çareyi Türkiye’de bulan Marshall, “Güneşli günlere hasret kalmıştım” dedi

Doğuştan göz bebeği olmayan Galler vatandaşı Royston Marshall (49), yaşamı boyunca yakını görememe rahatsızlığıyla hayatını idame ettirmek zorunda kaldı. Hangi doktora gitse gözündeki probleme çözüm bulamayan Marshall, son çare internet üzerinden başka ülkelerdeki tedavi imkânlarını araştırmaya başladı. 

Marshall, trifokal göz içi lensi ve presbiyopi konularında çalışmalar yürüten Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Levent Akçay’a ulaştı. Riskli ameliyat için kendini Türk doktora emanet eden Marshall, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen cerrahi operasyonla gözündeki sorunlardan kurtuldu. 

‘İçimdeki sesi dinledim’

Marshall duygularını Milliyet’e şöyle tarif etti: “İnternette yaptığım taramalardan sonra içimden bir ses Türkiye’ye gitmem gerektiğini söyledi. Burada çok iyi ağırlandım ve başarılı bir operasyondan sonra görme sorunum neredeyse sıfırlandı. Ailemde göz sorunu yaşayan tek kişiyim. Güneşli günlere hasret kalmıştım. En büyük isteğim güneşli, masmavi gökyüzünün keyfini çıkartmak. Türkiye’nin sağlık alanında bu kadar ilerlemiş olduğunu bilmiyordum, ülkemde herkese bundan söz edeceğim.”  

Yapay iris takılacak

Operasyonu gerçekleştiren Dr. Levent Akçay ise hastanın görme kaybının yüzde 50’nin üzerine ulaştığını belirterek, “Ameliyatın ardından yüzde 70 görme seviyesine yükseldi. Trifokal lens takmaya karar verdik. Göz bebeğinin de olmaması nedeniyle ilerleyen dönemde yapay iris takacağız” dedi. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0