Eğitim
16.03.2011 - 12:03 | Son Güncelleme: 16.03.2011-12:06

GSGM ile MEB işbirliğinde ilk adım

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında imzalanan protokol gereği, istihdam edilen antrenörler okullarda görevlendirilmeye başlanıyor.

Sitene Ekle
GSGM ile MEB işbirliğinde ilk adım

79 ildeki okullarda görev alacak antrenörler, kadrolu, sözleşmeli ve hizmet alımı yöntemiyle çalıştırılacak. Antrenörlerin tüm giderleri GSGM tarafından karşılanacak. Projeyle özellikle bazı spor dallarının alt yapısı başlatılacak ve bütün spor dallarının ülke genelinde yaygınlaşması sağlanacak, yeni ve başarılı sporcular kulüplere ve milli takımlara kazandırılacak.

İlerleyen günlerde belirlenecek pilot okullarda görev alacak tüm antrenörlerin araç ve gereçleri GSGM tarafından karşılanacak. İl milli eğitim müdürlükleriyle işbirliği yapılarak, her iki kurumun imkanları birleştirilecek ve antrenörler için gerekli ortam sağlanacak.

Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden okul müdürleriyle bağlantıya geçerek, kadrolu, sözleşmeli ve hizmet satın alınan antrenörlerin her biri en az iki okulda branş antrenörü olarak görevlendirilecek. Antrenörler, okuldaki beden eğitimi öğretmenleriyle işbirliği içinde sporcu yetiştirerek, 2011-2012 eğitim ve öğretim döneminde mutlaka okul spor yarışmalarının yanı sıra, ilinde en az bir bölge takımı oluşturarak, faaliyetlere katılacaklar. Antrenörler ayrıca, beden eğitim derslerinde öğretmenlere de yardımcı olacak ve branşına uygun sayıda sporcu seçerek lisansları çıkartabilecek.

-TAKİP KOMİSYONU İZLEYECEK-

Okullarda görev alacak antrenörlerin çalışmaları ve elde ettikleri sonuçlar, her coğrafi bölgenin takip komisyonu tarafından sürekli izlenecek.

İl müdürlükleri de antrenörlerin çalışmalarını yakından takip edecek ve denetleyebilecek. Ayrıca, il, federasyon ve okul spor yarışmalarına takım çıkaramayan antrenörlerin sözleşmeleri ve hizmet akitleri fesh edilecek.

GSGM İl Müdürlükleri, il milli eğitim müdürlüğü, okul müdürleri ve ilgili spor dallarının özerk ve özerk olmayan federasyonlarıyla sürekli koordinasyon ve işbirliği içerisinde bulunacak. Antrenörlerin çalışmaları daha verimli hale getirilecek.

-ANTRENÖRLER-

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM), 1938 yılından bu yana en büyük antrenör alımını gerçekleştirerek, son 2 yıl içinde toplam 977 antrenöre istihdam sağladı.

Bu projeyle antrenörlerin yanı sıra toplam 211 kişi gençlik çalışanı olarak görevlendirildi.

En fazla antrenör 95 ile atletizm branşı için istenirken, sutopu, dart, alp disiplini, trambolin, step aerobik branşlarında ise talep gelmedi. Atletizmin ardından yüzme (88) ve cimnastik (78) sıralandı. Golf, beyzbol ve dağcılıkta ise sadece birer antrenör talebi gerçekleşti.

45 antrenör ile Konya ilk sırayı çekerken, bu ili Sakarya 28, Rize ve Hakkari 25’er antrenörle izledi. Başkent Ankara ve İstanbul ise antrenör talebinde bulunmayan iller arasında yer aldı.


Etiketler:
Pamuk ve tütün en çok hangi bölgemizde yetişir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX