Siyaset
29.09.2009 - 01:14 | Son Güncelleme: 29.09.2009-1:15

Gül: Sadece diploma bir işe yaramıyor

İstanbul Üniversitesi’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, “Unutmayın, sadece diploma işe yaramıyor. Önce size, sonra da üniversiteye iş düşmekte” dedi. Bir öğrenci, Gül’e, “Birlik için açılım istiyoruz” derken, dışarıda da hükümetin demokratik açılım paketi protesto edildi

Sitene Ekle
Gül: Sadece diploma bir işe yaramıyor

BURAK AKBULUT, SEYİT ERÇİÇEK İstanbul DHA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün mezunu olduğu İstanbul Üniversitesi’nin 2009-2010 eğitim öğretim yılı açılışına katılmak için Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’na girdiğinde bir süre ayakta alkışlandı. Açılışta konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, mart ayında “Kürdoloji Araştırma Merkezi” kurulması kararını aldıklarını belirterek, “Demokratik açılım söz konusu değilken bir öncü olduk. Merkezimiz bu konuda kafa yoracak. Merkezimiz sorunun değil çözümün bir parçası olmak isteyenlere açık olacak” dedi.
Söylet’in konuşmasının ardından kürsüye çıkan Gül, mezun olduğu üniversitede, cumhurbaşkanı olarak yeni akademik yılın açılışını yapmaktan hem mutluluk hem heyecan duyduğunu söyledi. Gül, üniversitelerden beklentilerinin büyük olduğunu belirterek, “Üniversitelerimizin Türkiye’ye her bakımdan önderlik etmesini, lokomotif olmasını, uzun vadede önünü açmasını bekliyoruz” dedi.

‘Kıymetini bilin’
Konuşmasında öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Gül, onlardan okullarının kıymetini bilmelerini ve vakitlerini boş geçirmemelerini istedi. Gül, “Unutmayın sadece diploma işe yaramıyor. Sizin çalışma alanınız sadece Türkiye değil, tüm dünya. Sadece Türkiye’deki üniversitelerle rekabet edecek, sadece Türkiye’de iş yapacak değil, bütün dünyada iş yapacak formasyona gelmeniz gerekiyor. Onun için önce size iş düşüyor, daha sonra üniversiteye” diye konuştu.

‘Birlik için açılım’
Gül’ün konuşmasını tamamladığı sırada konferans salonunun üst bölümünde oturan öğrenciler arasındaki yüksek lisans öğrencisi Özer Sürmeli, “Sayın Cumhurbaşkanım, üniversite gençliği, farklılıkları bölünme için değil, birlik için açılım istiyor” diye seslendi. Öğrenci, sivil güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarıldı.
Açılış programı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası’nın müzik sunumunun ardından sona erdi.
Vezneciler’deki Fen Fakültesi’nde düzenlenen açılış töreni sırasında, dışarıda toplanan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi yaklaşık 20 kişilik bir grup, “Üniversitenin kapısı açılıma kapalı”, “Atatürk gençliği görev başına” sloganları attı. Güvenlik kuvvetlerinin önlem aldığı eylemde, “Üniversitemiz açılımınıza kapalı” yazılı pankartı taşıyan grup, olaysız dağıldı.  TGB İstanbul Şube Başkanı Adnan Türkkan, demok-ratik açılımı protesto ettiklerini söyledi.

 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıMasalların cadı kadını bir yerden bir yere neyle seyahat eder?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Şifo Mehmet" olarak bilinen eski BJK futbolcusunun tam adı nedir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX