03.01.2009 01:27 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Gül’den ‘youtube’ yasağına eleştiri

Cumhurbaşkanı Gül, Youtube'a erişimin yasaklanması konusunda, "Dünyada Youtube’ı yasaklayan ülkeler arasında Türkiye’yi görmek istemem doğrusu. Bu, Türkiye'yi başka bir gruba sokar" dedi

Gül’den ‘youtube’ yasağına eleştiri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet paylaşım sitesi Youtube'a, Türkiye üzerinden erişimin mahkeme kararlarıyla yasaklanması konusunda, "Dünyada Youtube’u yasaklayan ülkeler arasında Türkiye’yi görmek istemem doğrusu. Bu Türkiye'yi başka bir gruba sokar" dedi.
atv'de önceki akşam yayınlanan "Açık Kapı" programında Youtube yasağıyla ilgili soruyu yanıtlayan Gül, internetin önemli bir iletişim aracı olduğunu ve Türkiye'de de yaygın bir şekilde kullanıldığını vurguladı. Gül, şunları söyledi:
"Türkiye'ye haksızlık etmemek gerekir. Dünyada Youtube'yi yasaklayan ülkeler arasında Türkiye’yi görmek istemem doğrusu. Bu, Türkiye'yi başka bir gruba sokar. Bu, Türkiye’ye ağır zararlar verir. Bazen hoşgörüyle karşılanmayacak, yıkıcı, sineye çekilmeyecek yayınlar oluyorsa, bunların tedbirini başka şekillerde almak gerekir diye düşünüyorum."

Obama övgüsü
Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesinin büyük bir olay olduğunu belirten Gül, "Ülke kendisine nasıl bir ayar veriyor, insan gerçekten hayranlık duyuyor" dedi.
Gül, Obama dönemiyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:
"Obama’nın, hem Türkiye, hem de Türkiye’de olup bitenlerle ilgili çok güzel kanaatleri var. Ben, çok sağlıklı ve çok iyi bir dönem olacağı, iyi çalışacağımız kanaatindeyim. Türkiye’nin avantajlarını göreceğini tahmin ediyorum. Bugünkü yönetimden farkı şöyle olacak: Tek taraflı hareket etmeyecek dünyada.
En çok tartışılan şey budur, biliyorsunuz. Bush yönetiminde tek taraflı olarak hareket eden bir strateji takip ettiler. Sayın Obama, bu politikayı değiştirecek. Dünyayla tekrar beraber tartışacak ve kararları beraber alacak. Çok taraflı hareket edecek konular söz konusu olduğunda, Türkiye kendisinin herhalde en önemli ortaklarından biri olacaktır."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0