27.07.2008 15:28 | Son Güncelleme:

'Ergenekon davasında mahkemeler görevini yapacak'

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül,Kayseri'de babocağı bağevinde yaptığı açıklamada gündemdeki konuları değerlendirdi. Ergenekon davası konusunda " Ben bu konuda şir şey söylemem" diyen Gül sözlerini " Mahkemeler görevlerini yapacaklardır" diye sürdürdü. Türkiye'nin dünyada ve bölgede problem çözen ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül " Geleceği parlak, itibarlı bir ülkeyiz. Bunları anlamak için eskiyle mukayese etmek gerekir" dedi.

Kayseri'deki Kergah bağlarında bulunan iki katlı bağevinde günün erken satlerinde uyanıp, babasıyla birlikte bahçeden biber, bamya, salatalık, kabak ve fasülye topladıklarını, annesi Adeviye ve babası Ahmet Hamdi Gül ile özlem giderdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, medya mensupları için bahçede özel poz lar verdi. Kayserili medya mensuplarına elleriyle meyvasuyu servisi yapan ve köşkü gezmeye davet eden Abdullah Gül, eliyle bahçede bulunan kuyuyu gösterip " babamla birlikte kışın buraya gelip, kuyaya kar basardık. Sonra yazında bu suyu kana kana içerdik. Çocukluğumda yaz ayları burada, yani bağ ortamında geçti. O zaman evler tabii böyle danınımlı değildi ama günlerde çok güzeldi" diyerek, söze girdi. Sağ yanına annesi Adeviye, sol yanına babası Ahmet Hamdi Gül'ü alan Cumhurbaşkanı Gül, önce gündeme ilişkin soruları yanıtlamayacağını söyledi. Daha sonra medya mensuplarının Ergenekon davasına ilişkin soruları üzerine " Bu konuda ben bir şey söylemem. Mahkemeler görevlerini yapacaklar. Mahkemeye intikal etmiş konuda konuşmam" dedi. Gül daha sonra" Size Türkiye'nin gelecğine ilişkin bir şeyler söylemek istiyorum. Türkiye'nin geleceği çok parlak. Her şey daha güzel olacak. Bu işin güzelliğini sanlayabilmek için eskisiyle mukayese etmek gerekir. Ülkemizin geleceğiyle ilğili olumlu gelişmeler, yenilenmeler oluyor. Bunlara şahit oluyoruz. Türkiye olarak , toprak ve insan potansiyelimiz var. Dünyada ve bölgede çok itibarlı bir ülkeyiz."diye sözlerini sürdürdü. Gül, bir gazetecinin İran'la ilgili Türkiye'nin bölgede arabuluculuk rolü üstlendiği yolundaki soruya " Söylediğim gibi Türkiye artık problem çözen ülkedir. Bölgemizdeki ve dünyadaki problemleri çözmek için elimizden geleni gayreti gösteriyoruz."yanıtı verdi


BÜYÜKANIT PAŞA BABAMIN DOSYASINI GETİRDİ

Sohbet sırasında babası Ahmet Hamdi Gül'ün bu yaşında halen çalıştığını ve fabrikaya giderek birikimlerini gençlere aktardığını söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, " Babam emekliliği asla kabul etmiyor. Her gün fabrikaya gidiyor. Genelkurmay başkanımız Yaşar Büyükanıt paşa bana babamın emekli olduğu Hava İkmal Bakım merkezindeki askeri işçi sicilleri içeren bir dosya getirdi. Burada babama ilişkin bilğiler, yaptığı işler, aldığı takdirlere ilişkin bölgeler vardı. Çok mutlu oldum"dedi. Baba Ahmet Hamdi Gül'de Cumhurbaşkanı oğlu Abdullah Gül'e dönerek " Askeri fabrikada 1943 yılından 1972 yılına kadar çalıştım. O yıllarda bu kadar teknoloji ve makina parkı yoktu. Bir çok aleti ve parçayı elde yapardık. Özellikle uçak parçalarını tornada oluştururduk. Sonra emekli oldum. Emekliyim deyip, işten elini ayağını çeken kendini musalla taşında bulur. Onun için çalışmak gerekli" diye seslendi. Bunun üzerine Gül , annesi Adeviye zGül'e dönerek " Bak babam ne diyor" diye konuştu. Anne Adeviye Gül'de " baban doğru söylüyor. Herkes gücü yettiğince çalışmalı." şeklinde sohbete katıldı.
Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy10