26.09.2008 01:15 | Son Güncelleme:
Ahu Özyurt

Gül’e Amerika’da ‘laiklik’ sorusu

ABD’li askeri öğrenciler ‘Laikliğe nasıl bakıyorsunuz?, Bölge ülkeleriyle ilişkilerinizde laiklik prensibini uyguluyor musunuz? Laik Türkiye, Ortadoğu için model olabilir mi?’ diye sordu

Gül’e Amerika’da ‘laiklik’ sorusu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çalışmaları için bulunduğu New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Abudullah Gül’e, ABD Dış Politika Derneği’nin Dünya Liderlik Forumu toplantısında Ortadoğu barışına katkılarından dolayı madalya verildi.
Toplantıda konuşma yapan Gül, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin başlangıç seviyesi sayılan West Point Akademisi öğrencileri tarafından ‘laiklik’le ilgili soru yağmuruna tutuldu.
Cumhurbaşkanı Gül, Amerikalı askeri öğrencilerin, “Laikliğe nasıl bakıyorsunuz?, Bölge ülkeleriyle ilişkilerinizde laiklik prensibini uyguluyor musunuz?, Laik Türkiye Ortadoğu için model olabilir mi?” şeklinde sorularına şöyle yanıt verdi:
“Türkiye laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletidir. Önemli olan bir ülkedeki temel hak ve hürriyetlerin garanti altında olmasıdır. Din özgürlüğü bunun bir parçasıdır. Ama din ve devlet işlerinin ayrı olmasının doğru olduğu kanaatindeyiz ve Türkiye bunu güçlü bir biçimde uyguluyor.

‘Tartışmalar olabilir’
Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü din ve devlet işlerinin ayrılığı konusunda hemfikirdir. Belki zaman zaman uygulama ile ilgili tartışmalar ortaya çıkabilir. Ama önemli olan hukuk devleti olmanız, kuralların açık ve yaygın olması, herkesin hesap verebilir olması. Herkesin temel hak ve hürriyetlerin garanti altına alınmış olması, ifade hürriyetinin garanti altında olmasıdır.
Bütün bunların İslamiyetle çelişki içinde olduğuna inanmıyorum. Müslüman topluluklarda insanlar inançlarını en iyi şekilde yaşayabilir ve aynı zamanda bu değerler ve demokrasi de gerçekleşebilir. Bunlar zorla empoze edilecek şeyler değildir. Ben Ortadoğu bölgesinde bunun işaretlerini görüyorum.”
Katar merkezli El Cezire televizyonuna da bir mülakat veren Gül, İran’a yönelik olası bir İsrail-ABD operasyonunda Türkiye topraklarının kullanılıp kullanılmayacağı sorusuna da ilk defa yanıt verdi, Gül, kararın parlamentoya ait olduğunu belirterek, “Türkiye herhangi bir komşu ülke için bir saldırı üssü değil” dedi. 

‘Türkiye saldırı üssü değil’
Gül, bölgenin ve dünyanın İran-ABD savaşını kaldıramayacağını belirterek Türkiye’nin İran ile ilişkilerini geliştirmesinin şartının “iç işlerine karışmama” ilkesi olduğunu vurguladı.
Toplantıda Türkiye’nin Ortadoğu’da barış için yaptığı girişimleri anlatan Gül, “Bu madalya, Türkiye’nin, sorunlu Ortadoğu bölgesine uzun süreli barış ve istikrarı getirmek için gösterilen kalıcı çabalara yaptığı katkının uluslararası topluluk tarafından takdir edildiğinin göstergesidir” dedi.

 

Türkevi’nde resepsiyon
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Türkiye’ nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin’in Türkevi’ nde kendisi onuruna verdiği resepsiyona katıldı. Resepsiyona Gül’ün eşi Hayrünissa Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, eşi Zeynep Babacan, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’ nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, eşi Gülgün Şensoy, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu da katıldı. Gül son olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun tarafından düzenlenen “BM Binyıl Kalkınma Hedefleri” konulu resepsiyonda bulundu.
Gül, önceki gün de New York’ ta “Clinton Küresel Girişimi”nin açılış resepsiyonuna katılmıştı. Resepsiyonda, BM Genel Kurulu’na katılan pek çok ülkenin devlet veya hükümet başkanları yer almıştı.   
NEW YORK AA / DHA

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0